OLIMPIJSKE IGRE / KOŠARKA

Aldama ugasio Janisa, a Beret Gidija

Vrlo zanimljivo je bilo u 2. kolu grupe A olimpijskog turnira u košarci.

Od 11 časova sastali su se Španija i Grčka, a pobjedu je odnijela Crvena furija – 84:77.

Grčka je mnogo bolje krenula u meč, otišla i na +8 (20:12), ali serijom 9:2 Španija se do kraja prve četvrtine vratila na samo poen zaostatka, 22:21. Već tokom druge dionice Furija preuzima konce igre u svoje ruke. Prednost prelazi na njihovu stranu i do poluvremena raste do najvećih +14 (49:35).

Tokom treće četvrtine bilo je +16 u dva navrata, ali serijom 7:0 u samom finišu ovog perioda Heleni se spuštaju na -6 (62:56).

Na četiri i po minuta do kraja meča rezultat je bio u egalu – 71:71. Međutim, iskusniji Španci prave seriju 8:0 i tako praktično lome Grke.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Santi Aldama sa 19 poena i 12 skokova. Serhio Ljulj je dodao 13, Vili Ernangomez 11, a Rudi Fernandez je meč završio sa 10 poena.

Kod Helena Janis Adetokumbo je izdominirao sa 27 poena i 11 skokova. Dvocifren je bio još samo Vasilis Toliopulos sa 14 poena.

Poslije tog meča na teren su istrčali reprezentativci Kanade i Australije, a uspješniji su bili Kanađani 93:83.

Prvo poluvrijeme bilo je u totalnom egalu, a Australijanci su poslije 20 minuta imali četiri poena prednosti, 49:45. Međutim, Kanada je odlično krenula u drugo poluvrijeme.

Sredinom treće četvrtine dolaze i do dvocifrene prednosti, po prvi put na meču (66:56). Ipak, serijom 14:4 Australija se potpuno vraća u meč.

U finišu su Kanađani bili prisebniji, smireniji i organizovaniji te su upisali svoju drugu pobjedu na turniru.

Er-Džej Beret je nosio Kanadu do trijumfa sa 24 poena. Po 16 su dodali Dilon Bruks i Šej Gildžes-Aleksander. Lu Dort je bio još dvocifren sa 11 ubačenih poena.

Kod Australijanaca najefikasniji je bio Džoš Gidi sa 19 poena. Dabl-dabl učinak imao je Džok Lendejl – 16 poena i 12 skokova. Dvocifreni su bili još Dante Egzum (15 poena) i Dajson Denijels (10 poena).

Danas od 17.15 časova i 21 čas nas očekuju dueli Japan – Francuska i Brazil – Njemačka.