ABA LIGA/ PLEJ-OF

Budućnost preživjela rat za Podgoricu i čeka je Beograd – Avramović promašio finale

Makundu sjajnim potezima izazvao erupciju oduševljenja u Morači, Foto: Dejan Lopičić/Lob Sport

Košarkaši Budućnosti pobijedili su ekipu Partizana u drugom meču polufinala ABA lige rezultatom 74:73 (20:23, 16:17, 26:17, 12:16). U vrlo dramatičnoj utakmici Plavi su uspjeli da izvuku trijumf, a samim tim obezbijede majstoricu koja će se za tri dana, 10. maja igrati u Beogradu.

Imala je Budućnost sredinom posljednje četvrtine i devet poena prednosti, izgledalo je da će iskontrolisati meč, ali nakon dva promašena bacanja Kenana Kamenjaša, Partizan je u posljednjih devet sekundi imao napad za pobjedu – praktično zicer promašio je Aleksa Avramović. Za navijački dilerijum u Morači. Živa je Budućnost!

Nikola Tanasković je u trećem minutu podigao decibele u Morači – prošetao se reketom Partizana i na asistenciju Jogija Ferela zakucao za navijački delirijum i 8:5 u korist crnogorskog šampiona. Ipak, vladala je u tim trenucima rezultatska klackalica – zaboravljeni Džejms Naneli je rutinski pogio za tri (8:8). Efektna je od strane gostiju bila i asistencija, konkretno Pi Džej Doužera na čije dodavanje provlači loptu kroz koš Frenk Kaminski. Ali je kapiten Budućnost, Petar Popović, bio raspoložen na početku meča, pa je nakon odlične asistencije za Tanaskovića ubacio dva poena uz faul – 13:12. Skoro tri minuta je Budućnost bila bez koša, seriju je sa linije za slobodna bacanja prekinuo Kamenjaš, ali je u tom momentu imao samo 1/4 sa penala (15:16). Iako je početak obećavao vrlo efikasnu četvrtinu, timovi su u posljednjih pet minuta prvog kvartala stali u napadu, da bi nakon poena Zeka Ledeja i trojke Nanelija Partizan stvorio +6, ali je Mekinli Rajt solo prodorom uz faul odmah vratio Plave u igru – 23:26.

Trojkom Kevina Pantera gosti otvaraju drugu četvrtinu, nakon toga Joan Makundu i Felečer Megi ne uspijevaju da vrate istom mjerom – Podgoričani su u tom momentu imali 0/7 sa distance…Nedostatak šuta Budućnost je nadomjestila čvrstom odbranu, tri puta zaredom spriječila rivala da postigne koš i letećim zakucavanjem Makundua prišla na 24:26. Prva trojka za Budućnost, ujedno i za preoket (29:28) došla je sredinom druge četvrtine od košarkaša koji je rođen za te stvari – Megija. Mogla je Budućnost i do opipljivije prednosti, već u sljedećem napadu Megi diže i postiže još jednu trojku, Partizan pravi grešku u napadu, ali Ferel komplikuje i ostaje samo +2..Idealan momentum nakon trojki Amerikanca Budućnost nije iskoristila do maksimuma, već je uslijedila serija promašaja – Ferel i Frimen su promašivali, Partizan je preko Smailagića, Kabokla i Avramovića otišla na veliki odmor sa +4 – bilo je 36:40.

Prvi do dvocifreneog poenterskog učinka u redovima Budućnosti stigao je Tanasković u trećem minutu trećeg kvartala, Kamenjaš je potom “zazidao” poene u napadu, odigrao i sjajnu odbranu što je krunisao Ferel polaganjem za 47:48. Na koš Smailagića u posljednjoj sekundi napada, odgovorio je Mekinli Rajt trojkom (tek trećom timskom) za okruglih 50:50. Enerijom i čvrstinom u odbrani Budućnost na kratko odlazi na +5 i to snažnim zakucavanjem Makundua koji je vratio samopouzdanje saigračima, pa je i Megi pronašao novu trojku nakon ekstra pasa Popovića – ušla je Budućnost u odlučujućih deset minuta sa 62:57 u svoju korist.

Eksplodirala je Morača na startu posljednjeg kvartala – ponovo je publiku na noge maestralnim zakucavanjem digao Makundu. Uz to, Francuz je pogodio dodatno slobodno bacanje, pa je Budućnost stigla do velikih +8 (65:57). Dvominutni prekid je nastao nakon što je Kaminski napravio nesportski faul, čak je i publika željela da se obračuna sa centrom Partizana, ali situacija se ubrzo smirila. Prekid je nekako “ohladio” publiku, ali prije svega i košarkaške Budućnosti pa su Crno-bijeli praktično prepolovili zaostatak i poenima Pantera i Smailagića prišli na 68:63. Nije domaćin uspio da kazni dva promašena bacanja Pantera, dva puta je pokušavao Popović za tri, vrtjela se lopta po obruču, ali nije prošla kroz isti – kontranapadom Partizan smanjuje na 70:67 tri minuta prije kraja. Ferel je bio prebrz za Smailagića, odgovor je sa druge strane imao i Avramovića, a “zlatan skok” Tanaskovića, nakon promašaja Rajta, donio je Plavima novih +5 na 1:11 do kraja – 74:69. Na 15 sekundi do kraja “tip-inom” Pantera, te bacanjima Avramovića aktuelni šampion ABA lige prišao je na 74:73. Kamenjaš je promašio bacanja, ali je na sreću Plavih Avramović bio neprecizan sa izgledne pozicije i Budućnost je mogla da odahne – veliki trijumf za crnogorskog šampiona.

Za pobjednički tim je Ferel ubacio 13 poena, trojke šutirao 0/7, ubacio je Kamenjaš 12 poena, Tanasković 11, Megi 10. Kod gostiju 17 poena Pantera, 10 Doužera – sve ih je ubacio u prvom poluvremenu.

Prvi trijumf Budućnosti nad Partizanom još od 15. maja 2022. godine kada je Vladimir Micov srušio Crno-bijele u Morači…