ABA LIGA / 3. KOLO

Budućnost umalo ispustila +11 za dva minuta, ali na kraju osvojila Laktaše

Košarkaši Budućnosti nastavljaju svoj perfektan start u ABA ligi. Plavi su sa 76:71 savladali Igokeu u Laktašima u 3. rundi regionalnog takmičenja. Iako je sve izgledalo poprilično lagano za crnogorskog šampiona, igrači Budućnosti su umalo u posljednjih dva minuta ispustili dvocifrenu prednost.

Meč je počeo dosta tvrdo, sa čvrstim odbranama i dosta prekršaja. Kako je vrijeme odmicalo Plavi su pronalazili ritam, a prije svega izdvojio se tandem Aleksa IlićKenan Kamenjaš koji je Podgoričane odveo na, do tada, maksimalnih šest poena viška – 16:10. Nakon 10 minuta igre bilo je 20:15 za crnogorskog šampiona.

Utakmicu je na poziciji centra u timu Andreja Žakelja započeo Judoka Azubuike, ali je poslije četiri minuta igre napravio tri faula zbog čega je morao da bude “zakucan” za klupu. Bio je to dodatni problem za trenera Budućnosti s obzirom da mu je rotacija na centarskoj poziciji već bila smanjena izostankom Džuvona Morgana.

Prednost našeg tima prvi put je bila dvocifrena poslije nešto više od dva minuta igre u drugoj dionici (26:16). Igosi su imali problem da pronađu šuterski ritam, što je prouzrokovalo i mali broj poena domaćih. Potvrda ove konstatacije leži i u činjenici da momci Nenada Stefanovića nisu pogodili nijedan šut za tri poena u prvom dijelu igre.

Upravo je to bio tas na vagi da se Budućnost odlijepi, a na dva minuta do kraja prvog poluvremena bilo je +13 za Plave (35:22). Na najbolji mogući način završeno je prvo poluvrijeme za Plave – trojkom Mekinlija Rajta za ogromnih 15 poena prednosti (42:27).

Polaganjem Nikole Tanaskovića poslije minut i po igre u drugom poluvremenu Budućnost je otišla na +17 (44:27) i na taj način odlično otvorila ovaj period igre. Ipak, u narednom napadu Igokee stigla je prva trojka za domaće koju je pogodio Ognjen Stanković i kao da je to bila inicijalna kapisla da tim iz Laktaša počne da igra.

Serijom 13:1 Igokea je za četiri minuta prišla na samo pet poena zaostatka (45:40). Tu se, srećom po Budućnost, probudio Flečer Megi i sa četiri vezana poena ponovo odlijepio Plave na sigurnu prednost. Crnogorski šampion je čak i vratio dvocifrenu prednost u finišu treće dionice poenima Tanaskovića (56:45).

Umjesto rutinskog privođenja utakmice kraju, Budućnost je dozvolila Igokei da se u praktično posljednjim sekundama vrati na četiri poena zaostatka (73:69) iako su na dva minuta prije kraja imali dvocifrenu prednost. Utakmica je na kraju prelomljena poenima uz faul Tanaskovića na 18 sekundi do kraja.

Mekinli Rajt je predvodio Budućnost poenterski sa 14 poena. Dvocifreni su bili još Kenan Kamenjaš sa 12 i Flečer Megi sa 10 poena.

Kod Igokee istakao se Terel Karter sa 19 poena.

Dubai – Mega 80:83