EVROLIGA / 1. KOLO

Crvena zvezda srušila Pariz

Košarkaši Crvene zvezde pobjedom su otvorili Evroligu. Crveno-bijeli su pobijedili debitanta u elitnom takmičenju, ekipu Pariza, 80:77 (18:17, 25:18, 15:23, 19:22).

Zvezda je bolje otvorila duel u gradu svjetlosti. Čvrsto u odbrani, raspoloženi Ajzea Kenan u napadu, za prednost 10:4 uoči prvog televizijskog tajm-auta. Odgovorio je Pariz preko sjajnog Moado Loa, koji je poslovično raspoložen protiv Zvezde, za zaostatak od pola koša (14:13). Potom su trojke razmijenili Kenan i Kolin Malkolm. Rasplamsala se igra nakon nešto tvrđeg početka. Ti Džej Šorts je donio prvu prednost domaćima za kraj četvrtine.

Parižani su mnogo bolje otvorili drugu četvrtinu i imali najvećih pet razlike (22:17). Nezgodnu seriju prekinuo je dalekom trojkom Nemanja Nedović. Krenuo je crveno bijele šut za tri poena, pogađali su Nedović i Rokas Gedraitis, za četiri poena prednosti (30:26). Domaći su potom odgovorili serijom od devet poena. Zvezdini igrači pravili su niz grešaka, nesportski faul imao je Uroš Plavšić, pa su domaći stekli lijepu prednost od pet poena (35:30).

Najveću prednost Pariz je imao u finišu prvog poluvremena, iznosila je šest poena, nakon što je Šorts pogodio za 39:33 i podigao publiku na noge. Ekipa Tijaga Splitera je na odmor otišla sa osam poena prednosti (43:35).

Francuski sastav je uvećavao prednost u nastavku, u jednom momentu iznosila je i 13 razlike (51:38). Bezidejni napadi Crvene zvezde, zbog kojih ni nemaju šansu da se vrate u utakmicu.

Uslijedila je reakcija ipak tima Janisa Sferopulosa. Zaigrali su čvršću odbrani i poenima Milera Mekintajera smanjili na šest razlike (53:47). Nastavila je Zvezda da se približava, pogađali su Kalinić pa Nedović za 53:51, za seriju 11:0. Treća četvrtina je završena neriješeno (58:58) nakon poena Luke Mitrovića.

Preokrenula je Crvena zvezda rezultat u četvrtoj dionici preko raspoloženih Nedovića i Mekintajera (62:60). Nedović je zatim pogodio i šut za tri za 67:63. Domaći su se ipak vratili u prednost preko Nadira Hifija (68:67). Krenuo je šut Zvezdu, Nedović i Kalinić su pogađali dalekometne trojke, pa je rezultatska klackalica prešla na njihovu stranu (73:70).

Imala je Zvezda tri poena prednosti (77:74), Mekintajer nije iskoristio napad, a crveno-bijeli nisu željeli da rizikuju trojku, već su napravili faul i ušlo se u penal završnicu. Imali su Parižani priliku za produžetak, ali Hifi nije ni stigao da šutne, za na kraju konačnih 80:77.

Nemanja Nedović sa 21 poenom bio je najefikasniji, uz pet ubačenih trojki. Kenan je ga je pratio sa 14 poena. Kod domaćih, 16 poena Šortsa.

U ostalim utakmicama, Fenerbahče je pobijedio Olimpijakos 82:71, dok je Efes bio bolji od Virtusa 76:67.

Crvena zvezda u narednom kolu dočekuje Baskoniju.