Dan za istorijske pobjede Crnog kontinenta

Debitanti na planetarnim šampionatima, košarkaši Južnog Sudana i Zelenortskih ostrva, upisali su istorijske, prve pobjede na Mundobasketu.

Sudanci su u drugom kolu B grupe savladali Kinu 89:69 (22:14, 22:16, 19:13, 26:16).

Kinezi su poslednji put vodili u šestom minutu (11:9), nakon čega su Afrikanci preuzeli kontrolu utakmice u svoje ruke i nisu dozvolili da im se ponovi prvo kolo, kada su protiv Portorika izgubili dobijenu utakmicu.

Do istorijske pobjede ekipu Rojala Ajvija predvodio je Karlik Džons sa 21 poenom. Kuani Kuani je dodao 16, Nuni Omot 14, Marian Šajok 13, Majok Deng 12 poena.

Najefikasniji akter utakmice bio je kineski reprezentativac Kajl Anderson sa 22 poena. Rui Džao sa 13 i Ki Džou sa 10 su takođe bili dvocifreni.

U drugom meču druge runde B grupe od 14 sati igraju Srbija i Portoriko. Južni Sudan će u poslednjem kolu u srijedu od 10 časova igrati sa Srbijom, dok će četiri sata kasnije igrati Kina i Portoriko.

Najmanja zemlja koja je ikad učestvovala na svejtskim šampionatima, Zelenortska ostrva, istorijski trijumf su upisala u duelu sa Venecuelom 81:75 (24:23, 9:23, 26:20, 22:9).

Košarkaši sa Crnog kontineta su na poluvremenu zaostajali 13 poena za rivalom ali su u drugom dijelu odigrali fenomenalno i bili najbolji kad je bilo najpotrebnije – u finišu utakmice. Serijom 7:0 preokrenuli su na 75:72, na dva i po minuta do kraja. David Kubiljan je trojkom izjednačio na 75:75, ali je to bilo sve od Južnoamerikanaca, koji u poslednjih minut i 44 sekunde nisu uspijevali da nađu put do koša preko gorostasa Real Madrida, Valtera Tavareša.

Tandem Betinjo Gomeš i Vil Tavareš sa 22, odnosno 20 poena predvodio je Kape Verde do istorijskog trijmfa. Ivan Almeida je ubacio 18 poena, a popularni Edi Tavareš samo šest poena, ali je imao 14 skokova i dvije blokade i Venecuelanci jednostavno nisu mogli ni da vide koš od njega u trenucima kada se lomio meč.

Venecueli je malo bio trio Kubiljan-Zamora-Soho sa 15, 14 i 13 poena.

Slovenija i Gruzija od 13.30 časova igraju derbi F grupe. U poslednjem kolu u srijedu od 10 časova Gruzijci će igrati sa Venecuelancima, dok će Luka Dončić i drugovi tri i po sata kasnije izaći pred Edija Tavareša i saigrače.