KVALIFIKACIJE ZA OLIMPIJSKE IGRE

Dončić i drugovi se “utopili” u pirejskoj luci, Brazil u trećoj dionici “slomio” Filipince

Luka Dončić je prije četiri godine praktično sam napravio čudo kada je u finalu kvalifikacionog turnira za Olimpijske igre u Litvaniji izbacio domaću naciju, ali isti podvig nije mogao da napravi u polufinalu turnira u Pireju, pred bučnih 11.988 grčkih navijača. Utakmica za koju se mislilo da će biti derbi i veliki okršaj NBA zvijezda Dončića i Janisa Adetokunba, pretvorila se u jednosmjernu ulicu. Helenu su jakom odbranom nasukali na hridove poznate luke brod Dežele (96:68) i boriće se za vizu za Pariz sa pobjednikom duela između Hrvatske i Dominikanske republike.

Sve je u duelu Grčke i izabranika Aleksandra Sekulića bilo riješeno već sredinom druge četvrtine. Ekipa Vasilisa Spanulisa je otvorila meč serijom 13:0, a već pomenutom sredinom drugog kvartala stekla 23 poena viška (42:19).

Najbliže što su Janezi uspjeli da priđu je na minus 14 u finišu prvog poluvremena, dok je u drugom poluvremenu Grčka konstantno imala prednost veću od 16 poena, u poslednoj četvrtini u tri navrata i plus 31.

Naturalizovani Amerikanac Tomas Vokap sa 19, Vasilis Toliopulos sa 17, Adetokunbo sa 13 i Konstantinos Mitoglu sa 11 poena bili su dvocifreni u pobjendičkom sastavu. Nik Kalates je upisao devet poena i čak 11 asistencija. Kod Slovenije, dvocifreni su bili samo Luka Dončić sa 21 i Džoš Nibo 17 poena.

Brazilci su kalkulisali u grupi, izgubili od Kameruna kako bi izbjegli Letoniju u polufinalu i tako su eliminisali našu selekciju, a danas su se mučili u prvom poluvremenu protiv Filipina. Na kraju su izabranici Aleksandra Petrovića ipak stigli do trijumfa rezultatom 71:60 i sjutra će za olimpijsku vizu igrati sa boljim iz susreta između domaće Letonije i Kameruna.

Filipinci su igrali odlično u prvom poluvremenu, već nakon prve četvrtine imali dvocifrenu prednost, u jednom momentu druge dionice stekli 11 poena viška (30:19). Karioke su do odlaska na odmor spustile zaostatak na šest poena (27:33), a meč su u svoju korist prelomile sa 13 vezanih poena na otvaranju drugog poluvremena. Azijci su u trećoj četvrtini postigli svega šest poena tako da za njih više nije bilo povratka.

Centar Partizana, Bruno Kaboklo je upisao dabl-dabl učinak kod pobjednika – 15 poena i 11 skokova. Veteran Marselinjo Uertas je dodao 13, a Lukas Diaz 10.

Kod Filipina, Džastin Braunli je postigao 15, Dvajt Ramos 13, June Fahardo i Si Džej Perez po 10 poena.