KVALIFIKACIJE ZA OLIMPIJSKE IGRE

Grci odbranili Pirej i osigurali Olimpijske igre poslije 16 godina čekanja

Košarkaši Grčke vraćaju se na Olimpijske igre poslije 16 godina čekanja. Heleni su večeras u Pireju poslije velike borbe nadigrali Hrvatsku rezultatom 80:69.

Prvo poluvrijeme bilo je veoma neizvjesno. Tokom prvih 10 minuta prednost je nekoliko puta prelazila sa jedne na drugu stranu, a na kraju je bilo 22:22.

Grci su u posljednjih pet minuta prvog poluvremena uspjeli da se odlijepe. Na četiri i po minuta do isteka prvih 20 minuta igre bilo je i, do tada, maksimalnih +8 (37:29). Hrvati su serijom 10:3 prišli na poen zaostatka (40:39), ali su se Grci ponovo odlijepili sa brzih 5:0 u finišu druge dionice.

Meč je prelomljen u trećoj četvrtini. Na 3:56 do kraja ovog perioda igre po prvi put je domaćin ovog kvalifikacionog turnira pobjegao Hrvatima na dvocifrenu prednost (60:50). Izabranici Vasilisa Spanulisa otišli su i na 13 poena viška pred posljednjih 10 minuta igre – 66:53.

Pokušavala je Hrvatska svim sredstvima da se u posljednjoj dionici vrati u meč, ali kada god je bilo potrebno Grci su izvlačili poene i na kraju nisu dopustili rivalu ni da se spusti ispod 10 poena zaostatka u posljednjem periodu.

Najefikasniji u Spanulisovom timu bio je Janis Adetokumbo sa 23 poena. Pratio ga je Jorgos Papajanis sa 19 poena dok je Nik Kalates upisao dabl-dabl sa 14 poena i 11 asistencija.

U Hrvatskoj Ivica Zubac najefikasniji sa 19 poena i 12 skokova. Po 15 poena upisali su Mateo Drežnjak i Mario Hezonja dok je sa 14 poena i 12 skokova meč završio Dario Šarić.