KUP CRNE GORE ZA KOŠARKAŠE

ISTORIJA: Nijesu oni studenti, već profesori – SC Derbi za sva vremena!

Uzbudljivo i dramatično finale Kupa Crne Gore za košarkaše u tivatskoj dvorani Župa pripalo je SC Derby-u koji je ostvario novu pobjedu nad starijim bratom – ekipom Budućnosti. Već treću ove sezone, ali definitivno najvažniju u istoriji za prvi trofej Kupa i noć koja će se dugo prepričavati i definitivno ući u anale crnogorskog sporta!

Studenti su nakon produžetka savladali Plave 81:80! Prvo finale i prvi trofej za Studentski centar, dok je Budućnost doživjela drugi poraz u istoriji nakon što ih je 2013. godine savladala Sutjeska.

Nemoguće je u nekoliko rečenica opisati šta se sve dešavalo u Tivtu, SC Derby je u nekoliko navrata bio nadomak trijumfa, ali Budućnost je uz neke čudne sudijske odluke opstala do produžetka. Ipak, zaspisano je bilo u zvijezdama – Studenti su morali do trofeja…I zaslužili su ga!

Shodno pravilima (mogu igrati samo četiri stranca), Budućnost je, po odluci trenera Žakelja, bila lišena usluga Frimena, Pola, Makundua i Džonsa, dok je SC Derby bio bez talentovanog Mirkovića, otputovao je za Sjedinjene Američke Države na NBA kamp u okviuru “All-stara” koji počinje već sjutra.

U prvih 10 minuta malo poena, Budućnost je otvorila utakmicu sa 3:0 koševima najboljeg pojedinca Plavih na startu – Kamenjaša. Sa druge strane SC Derby pogađao je samo sa distance u – trojke su ubacivali Hadžibegović, Dokins, Bogavac i Vučeljić. Čak 12 trojki ispalili su Studenti u početnom kvartalu, Budućnost samo četiri – bez pogotka.

Prvu trojku Plavih potpisao je Grbović na startu drugog kvartala za 20:14. Protivotrov Studenti su pronašli serijom 8:0 i poenima Drobnjaka i Baćovića izjednačio, igralo se potom koš za koš pa su nakon 20 minuta igre prednost imali nominalni gosti – 34:36.

Atraktivnim zakucavanjem Baćovića SC Derby stiže i do osjetljivih 43:35! Zaustavili su izabranici Dejana Jakare stamenog Kamenjaša, koji je postigao u prvoj četvrtini devet poena, a onda dugo bio bez učinka. Odmijenio ga je u trećoj četvrtini Tanasković koji je poenima iz ofanzivnog skoka držao Plave. Studenti su pronalazili poene preko Bogavca i Hadžibegovića pa je 4.40 prije kraja treće četvrtine bilo +9 – 46:37. Odgovorila je Budućnost preko Rajta koji je vezao pet poena za totalni priključak šampiona: 47-49.
Nervozni Mihailović je rano zaradio četvrtu ličnu grešku, ali raspoloženi Rajt je nakon serije poena asistirao Tanaskoviću koji je pred odlučujućih deset minuta pogodio za 51:51 i najavio uzbudljivu završnicu!

Sa ogromnom energijom je Studentski centar otvroio posljednju četvrtinu – trojka Pavlićevića, polaganje Vučeljića, pa poeni Drobnjaka za 7:0 poslije minut i po igre što je natjeralo Andreja Žakelja da zove tajm-aut. Nijesu pomogli savjeti Slovenca, Studenti su nastavili sa strašnim pritiskom, Drobnjak pogodio sa linije za slobodna bacanje, nakon kontra-napada i Vučeljić za prvu dvocifrenu prednost na meču: 62:52.

Pet poena je potom vezala Budućnost, Kamenjaš ubacio prve još od startne četvrtine, a onda i Rajt trojku, pa je odmah minutom odmora reagovao Jakara kako bi zaustavio protivničku seriju (57:64).
Porblem za Budućnost, pored “mora” izgubljenih lopti bila je i činjenica da su već nakon pet minuta igre u posljednjem kvartalu ispunili bonu, a SC Derby “pobjegao” na +7 poenima Drežnjaka i Baćovića: 63:70, ostalo je svega dva minuta do kraja…
Budućnosti nije “pomogao” ni nesportski faul Baćovića, stao je šut Plavih, promašivali su Rajt i Baćović, a na 37 sekundi prije kraja pomislili su mnogi da svjedoče presudnom momentu finala, zaletio se upravo Rajt i napravio prekršaj u napadu. Niotkuda nova nezivjenost – na 10 sekundi prije kraja Baćović je bio blizu ofanzivnog skoka, ali je neoprezno laktom zakačio Megija koji je krvavog nosa završio na parket, a sudijski trio signalizirao novi nesportski faul! Amerikanc je i pored povrede odlučio da šutira bacanja, pogodio jedno, baš kao i Rajt u sljedećem napadu.

I kada je izgledalo da sve u svojim rukama (napad i tri poena prednosti) spetljali su se Studenti, konkretno Drobnjak koji je pokušao da izbori faul, a zapravo izašao sa loptom u aut. Rajt je krenuo u brzi napad, faulirao ga je Kapusta, ali su sudije nakon pregledavanja snimka konstatovale da je prekršaj bio za tri poena za salve zvižduka sa tribina – Rajt je pogodio sva tri penala za totalnu dramu i produžetke!

Produžetak je bolje otvorila Budućnost sa dvije vezane trojke Mihailovića, ali je Drežnjak sa devet poena u dodatnih pet minuta igre briljirao, a SC Derby do pobjede stigao sa linije za slobodna bacanja – mirnu ruku imao je Kapusta!

U pobjedničkom timu SC Derbya najefikasniji Mateo Drežnjak sa 19 poena, Igor Drobnjak je ubacio 11, Emir Hadžibegović 10. Kod Budućnosti 19 poena Mekinli Rajta, a 16 Kenana Kamenjaša.