EVROLIGA - 22. KOLO

Ivanović uz pomoć Hauarda srušio bivši klub

Duško Ivanović je slavio sa svojom Baskonijom na gostovanju Crvenoj zvezdi, na čijoj klupi je počeo tekuću sezonu – 91:90 (20:33, 23:22, 26:10, 22:28).

Janis Sferopulos nije mogao da računa na Miloša Teodosića, Nemanju Nedovića i Nikolu Topića, a njegovi igrači nisu mogli da “obrišu” katastrofalnu treću četvrtinu.

Crnogorski trener je aplauzima dočekan u Štark areni, ali nije popustio bivšoj ekipi.

Utakmica je počela minutom ćutanja u znak sjećanja na Dejana Milojevića koji je juče preminuo od posledica jakog infarkta.

Crveno-bijeli su se pitali za sve u Štark areni u prvom poluvremenu, imali u par navrata i 12 poena viška.

Međutim, nakon odmora kao da je drugi tim izašao na parket. “Podivljao” je Markus Hauard, ubacio 17 poena u trećem kvartalu, njegovim poenima Španci su u 27. minutu poveli prvi put (61:60) još od ulaska u drugi minut, kad je na semaforu pisalo 5:8.

Nisu tu Baskijci stali. U finišu trećeg perioda i na startu poslednje četvrtine zaključili su seriju 18:3 za devet poena prednosti (74:63). Gosti su imali i maksimalnih 12 poena viška nakon trojke bivšeg košarkaša Partizana, Vanje Marinković za 77:65 u 32. minutu.

Tada je Jago dos Santos uzeo stvari u svoje ruke, a kada mu se sa pet vezanih poena priključio Rokas Gedraitis, Zvezda je na minut i 51 sekund do kraja prišla na samo minus jedan (83:84).

Ivanović je zatražio tajm-aut, a nakon minuta odmora je Hauard sam iskreirao seriju 4:0 na ulasku u poslednjih 50 sekundi (83:88).

Zatim je na scenu ponovo stupio Jago. Brazilac je prvo pogodio oba slobodna bacanja, zatim položio loptu u koš u kontri za 87:88, na 14 sekundi prije poslednjeg zvuka sirene, nakon što je Branko Lazić ukrao loptu Hauardu.

Beograđani su nakon toga poslali Kodija Miler-Mekintajera na liniju za slobodna bacanja. Nekadašnji plejmejker Partizana je pogodio prvi penal, promašio drugi, ali je Čima Moneke uhvatio loptu, a crveno-bijeli su morali da fauliraju Marinkovića. Srpski reprezentativac je pogodio oba bacanja, dok je tačku na utakmicu stavio Jago trojkom sa zvukom sirene.

Baskoniju je do pobjede predvodio Hauard sa 32 poena, od čega je 26 ubacio u drugom poluvremenu. Marinković je upisao 18, Moneke 13, Met Kostelo 10 poena.

Jago je na svojim plećima nosio Crvenu zvezdu sa 26 poena. Dvocifreni su bili još Gedraitis sa 13, debitant Džavonte Smart sa 11 i Hanga sa 10 poena.

Efes je savladao Barselonu sa 98:74 (18:13, 24:26, 30:21, 26:14).

Pivare su do drugog vezanog trijumfa vodili Rodrig Buboa sa 21, Tibor Plajs sa 17, Dan Oturu sa 16 i Šejn Larkin sa 15 poena.

U redovima Barse Vili Ergagomez je postigao 18, Nikola Kalinić i Rokas Jakubaitis po 14 poena.