EVROLIGA / PLEJ-OF

Kalates navukao Supermenov plašt – istorijska pobjeda Fenera u Kneževini

Kalates pogodio dvije trojke u posljednjem minutu, Foto: Stefanos Kyriazis/IPA Sport / ip/IPA/Pixsell

Pala je jedna od najdužih tradicija u istoriji Evrolige. Poslije 24 utakmice konačno je u “majstorici” plej-ofa Evrolige pobijedio gost – uradio je to Fenerbahče u petom meču serije sa Monakom, slavio u Kneževini 80:79 i zakazao duel na F4 u Berlinu sa Panatinaikosom. Pobjednika u obračunu Barselona i Olimpijakosa čeka Real Madrid.

Heroj pobjede turskog tima je Nik Kalates koji je u posljednjem minutu vezao dvije trojke i potom prekinuo napad gostiju – izbio loptu iz ruku Okobu.

Tijesan i tvrd meč u Kneževini, što ujedno pokazuje i rezultat. Najoskudnija bila je prva četvrtina u kojoj je, nakon nešto boljeg početka Fenera, Monako brzo dodao gas i vratio se u igru. Vladala je rezultatska klackalica sve dok domaćin preko Moteijunasa, Dijaloa i Brauna nije poveo osam razlike (40:32). Međutim, jako važnu trojku u posljednjem napadu turskog tima pogodio je Vilbekin za 40:35 nakon 20 minuta igre.

I u finišu treće četvrtine Monako je imao odličan nalet i sa šest vezanih poena Džejmsa opet stigao do osjetne prednosti – 55:48. Odgovor istanbulskog tima stigao je u režiji Biberovića (povrijedio se u finišu utakmice) koji postiže osam vezanih poena i Fener serijom 10:0 okreće stvari u svoju korist na startu posljednjeg kvartala – 55:58.

Djelovalo je da bi gosti u 40 minuta mogli da riješe meč, imali su četiri poena prednosti minut i po prije kraja, ali jako važnu trojku za domaćina postiže Džejms, uzvratio je Vilbekin četvrtom trojkom na utakmici, a onda Okobo lijepim ulazom za 70:70. Vilbekin je “prodao” napad Fenera lošim dodavanjem, pa je napad za pobjedu imao Monako – Okobo je peti put promašio trojku i najavio produžetke.

Bitna stvar se dogodila na 1:17 do kraja, Papajanis je pri napadu domaćina, odnosno nakon promašenog polaganja Dijaloa, dirao mrežicu, pa su arbitri pokazali da koš važi. Nije to mnogo poremetilo Fener, jer je Kalates na drugoj strani parketa pogodio trojku za novu dramu i 77:77 na minut do kraja. Poslije poena Džejmsa, maestralni Kalates je pronašao put do nove trojke, a već u sljedećem napadu “izbio” loptu Okobu, uslijedila je “mrtva”, podbacivanje, a Papajnis je iskoristio visinu u odnosu na Dijaloa.

U pobjedničkom timu po 14 poena Kalatesa i Vilbekina, 13 poena ubacio je Biberović, a 10 Gudurić. U poraženom timu Monaka 20 poena Džejmsa, 16 Moteijunasa, a 15 Okoba.