AMERIKANCI NASTAVILI DOMINACIJU

Kari rafalom poslao Francuze na spavanje

Od odluke da košarkaši iz NBA lige nastupaju za SAD, Amerikanci samo na Olimpijskim igrama u Atini 2004. godine nisu osvojili zlatnu medalju. Dominaciju su nastavili i u Parizu. Ispostavilo se da je samo Srbija u polufinalu mogla da šokirala Drim tim, koji je imao i vjetar u leđa od strane arbitara. Francuska se držala u finalu, parirala, ali su Lebron Džejms i družina konstantno vodili u poslednjih 25 minuta utakmice i na kraju slavili rezultatom 98:87.

Viktor Vembanjama je na startu meča parirao Amerikancima, pa je Francuska vodila 11:10, nakon čega su Amerikanci preuzeli kontrolu nad utakmicom, Ipak, Trikolori su vezali na startu druge četvrtine osam poena i ponovo stekli prednost (25:24) u 13. minutu. Par trenutaka kasnije bilo je i 27:26 i to je bilo poslednje vođstvo domaćih.

Ameri su upali motore, stekli u pretposlednjem minutu prvog poluvremena prvi put dvocifrenu prednost (46:36).

U trećoj četvrtini su izabranici Stiva Kera u par navrata imali 13 poena razlike pa i najvećih plus 14. Zaprijetili su Francuzi nakon vezanih poena veterana Nanda De Koloa, Geršona Jabusela, koji je u prvom poluvremenu stavio na poster Džejmsa, te Vembanjame, na tri minuta do kraja i spustili zaostatak na samo tri poena (79:82).

Međutim, Kevin Djurent i Stef Kari su odbili taj napad, a do kraja meča je na svaki dobar potez izabranika Vensana Kolea, Kari odgovorio trojkama i sklopljenim rukama pored glave gestikulario domaćoj publici da je kraj i da mogu da idu na spavanje.

Kari je meč završio sa 24 poena, uz šut za tri 12/8. Djurent i Devin Buker ubacili su po 15, Džejms 14 poena.

U poraženom timu, Vembanjama je završio utakmicu sa 26 poena, dok je Jabusel upisao šest poena manje. Dvocifren je bio još De Kolo sa 10 poena.

Bronzanu medalju osvojila je Srbija, pobjedom nad Njemačkom 93:83.