Lukina magija već opija, Tobi na 100% – Slovenija preskočila Venecuelu

Nije možda sve išlo kao po loju, ali ono što je najbitnije komšijama, upisana je pobjeda – Slovenija je na startu grupe F savladala simpatičnu selekciju Venecuele 100:85, po četvrtinama 31:33, 25:18, 22:12, 22:22.

U prvih deset minuta gledali smo vatromet poena. Očekivano je Luka Dončić dirigovao Slovenijom, već u prvoj četvrtini sakupio 14 poena i podijelio tri asistencije, ali sa druge strane parketa naišao je na vrlo raspoloženog protivnika! Venecuela je ubacila nestvarnih devet trojki iz 13 pokušaja, a četiri od pet postigao je Garli Soho, člana venecuelanskog Bronkosa iz Karakasa. Imali su predstavnici Južne Amerike minimalnu prednost nakon prve dionice meča – 33:31.

I, dok je Luka Dončić odmarao na startu drugog kvartala, njegovi saigrači su fantastičnom serijom 12:0, koju su trojkama predvodili Kremen Prepelič i Jakom Čebašek, okrenuli na +10, odnosno 43:33.

Povratkom na teren superstara Dalasa Slovenci su kratko imali maksimalnih +11, ali je Venecuela uspjela da uhvati priključak, prvo trojkom Hozea Materana, a zatim i spektakularnim pogotkom Hornara Zamore skoro s koša na koš uz zvuk sirena za odlazak na veliki odmor – svega 56:51 za Sloveniju.

Dončić je za prvih 20 minuta igre već imao 24 poena na svom kontu, a borbeni Venecuelanci deset košarkaša koji su se upisali u listu strijelaca, najefikasniji među njima pomenuti Soho sa 12 poena, mada u drugoj četvrtini nije uspio da pronađe put do koša.

Početkom drugog poluvremena Slovenci su “zategli” defanzivnu liniju i za 10 minuta treće četvrtine primili svega 12 poena. Napadački je ekipu kao i u prvom dijelu meča nosio Luka Dončić, ali je imao i ogromnu pomoć u vidu novog košarkaša Crvene zvezde, Majka Tobija – američki centar je za tri minuta upisao sedam poena. Kontrolisala je Slovenija dešavanja na japanskom parketu u Okinavi i pred odlučujućih deset minuta imala 78:63.

Iako je davno ostala bez realizacije šuta sa distance, koji je bio u visokom procentu tokom prvog poluvremena, borbena Venecuela nije pomišljala na predaju, ipak Slovenija dirigovana Lukinom svjetskom klasom, te iskustvom Majka Tobija i Kremena Prepeliča dovoljno je bila fokusirana da meč privede kraj bez problema.

Dončić je završio duel sa 37 poena, 7 skokova i 6 asistencija. Tobi je upisao 21 poen uz maksimalan učinak – 9/9 za dva, 3/3 za tri. Prepelič je dodao 18 poena. Kod Venecuele 16 poena Soha, 12 Zamore.