NBA

Magični Dončić odveo Dalas pred vrata raja

Dalas hita prema velikom finalu NBA lige.

Maveriksi su drugi put zaredom pobijedili Minesotu na njenom parketu, ovog puta 109:108 i poveli 2:0 u finalu Zapada uoči dvije utakmice pred svojim navijačima, u kojima će imati priliku da završi posao.

Junak trijumfa bio je, ko će drugi, nego maestralni Luka Dončić. Iako je Dalas u drugoj četvrtini imao minus od 18 poena (58:40), uspio je da se vrati u nastavku u uvede dvoboj u dramatičnu završnicu. A onda je na scenu stupio Dončić, koji je pogodio trojku na četiri sekunde prije kraja i, ispostaviće se, donio zlata vrijednu pobjedu.

Timbervulvsi su preko Naza Rida pokušali da preokrenu do kraja, ali nisu uspjeli, pa su u veoma kompleksnoj situaciji uoči dvije utakmice u Teksasu.

Dončić je utakmicu završio tripl-dablom – 32 poena, 13 asistencija i 10 skokova. Kajri Irving ubacio je 20 poena, od čega čak 13 u posljednjih desetak minuta. Danijel Gaford je dao doprinos sa 16, a Darijus Lajvil sa 14 poena.

Na drugoj strani, Entoni Edvards potpisao je 21 poen, ali nije imao svoje veče, budući da je pogodio svega pet od 17 šuteva iz igre i u tome leži razlog drugog vezanog poraza Minesote pred sopstvenom publikom. Rid je postigao 23, Majkl Konli 18, a nije bio dovoljan ni dabl-dabl Rudija Gobera – 16 poena i 10 skokova.

Treća utakmica na programu je u dva sata iza ponoći sa nedjelje na ponedjeljak.

Dalas ima ogromnu prednost, dvije utakmice na svom parketu i priliku da zaigra svoje treće finale. Najprije je 2006. izgubio od Majamija (2:4), a 2011. osvojio do sada jedinu titulu baš preko tima sa Floride (4:2).