Odjeknula je juče regionom vijest da se Zoran Nikolić vraća u ABA ligu. Stameni centar međutim neće ponovo obući dres Budućnosti. Kizo se nakon sezone u Francuskoj odlučio na Igokeu. Klub iz Laktaša nije krio da želi crnogorskog reprezentativca kao čovjeka broj jedan pod košem.
“Od aprila sam u kontaktu sa trenerom Igokee, Vladom Jovanovićem. Insistirao je na mom dolasku, vidio sam da cijeli klub želi da budem dio kolektiva i zbog toga sam se odlučio za Igokeu“, rekao je za Lob Sport, Nikolić.
Nije pažnja jedini razlog zbog koga se Zoran odlučio da postane Igos i ponovo zaigra sa nekadašnjim saigračem iz Budućnosti, Edinom Atićem.
“Jovanović mi je namijenio važnu ulogu u timu. Mnogo smo pričali, svidjela mi se njegova viziji i način na koji želi da tim igra. Mislim da ću konačno moći da pokažem sve što znam. Igokea pravi ozbiljan tim, jezgro će činiti momci iz regiona, vratili su Eda, doveli Srefana Mudija, koga poznajem iz Francuske. U prvenstvu i Kupu Bosne i Hercegovine se zna, Igokea je kao Budućnost u Crnoj Gori i trofeji su imperativ. Igraćemo FIBA Ligu šampiona, gdje imamo ambicije da prođemo u Top 16 rundu, dok je cilj u ABA ligi stacioniranje među prvih pet ili šest ekipa i sigurno učešće u plej-ofu. Rekao sam i tokom sezone agentima da želim da mi naredna destinacija bude klub sa ambicioznim projektom. Iako je lakše kada igrate jednom nedeljno, vidio sam da mi više prija kada nastupamo na dva fronta, što je bio slučaj u Budućnosti“.
Zoran je u La Portelu imao uspješnu misiju. Klub je opstao u elitnom rangu francuske košarke, što je bio cilj. Ipak, to nije zadovoljilo Nikolićeve ambicije. Kaže da su mogli više.
“Kada sam došao na početku sezone rekli su mi da je cilj opstanak. Na kraju smo zamalo ušli u plej-of, tako da smo postigli više od očekivanog. Pogled na tabelu jasno govori da smo bili na dvije pobjede od doigravanja. Izgubili so sedam ili osam utakmica sa četiri ili manje poena, praktično na jedan posjed. Rezime – bili smo blizu plej-ofa“.
Ko zna šta bi bilo da La Portel nije imao problema sa igračkim kadrom.
“Sve se brzo odvijalo. Igrali smo sa osam ili devet košarkaša u rotaciji. Konstantno smo imali problema sa povredama članove prve petorke i udarnim iglama ekipe. Često su se dešavali odlasci i dolasci igrača. Glavni problem zašto nismo premašili sva očekivanja je bila skraćena rotacija. Za razliku od ostalih ekipa, koje su imale 15 profesionalnih košarkaša u rosteru, mi smo nastupali sa 10 seniora i dva mlada košarkaša“.
>>> Nikolić i Atić ponovo zajedno
Ipak, kada je podvučena crta, bili su u klubu zadovoljni.
“U klubu su bili zadovoljni, ali sam ja lično želio više. Došao sam sa idejom da ću imati veću utakmicu. Status mi se mijenjao od utakmice do utakmice. Nekada sam bio prvi centar, nekada u drugoj petorci. Kada sam dobijao veću minutažu snalazio sam se odlično u toj ulozi i dokazao da mi samo treba, da kaćem veći uzorak. Bila mi je potrebno da se nađem u trenutnoj situaciju, gdje neko vjeruje u mene“, ponovo je potencirao Nikolić razlog dolaska u Laktaše.
Zoran Nikolić je iznio veliki teret u uspješnoj kampanji Crne Gore kroz kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo. Nerijetko bio i jedini centar na raspolaganju selektoru Bošku Radoviću. Sada se u tim vraćaju NBA i evroligaške zvijezde, Nikola Vučević i Bojan Dubljević, kao i Marko Todorović. Konkurencija na poziciji centra u crvenom timu će biti paklena.
“Nisam se čuo sa selektorom da bih bilo šta komentarisao. Iskreno, očekujem poziv na pripreme, ako se to ne desi, Bože moj, život ide dalje“, govori Zoran svjestan izuzetno jake konkurencije za mjesto u timu na Mundobasketu.
Crna Gora će na Svjetskom prvenstvu u Manili igrati u grupi sa Litvanijom, Meksikom i Egiptom. Čini se, idealni rivali za istorijski proboj u drugi krug takmičenja.
“Imali smo dobar žrijeb. Najbitnije je da svi budemo zdravi. Taj luksuz nismo imali u prošlosti. Na Evropskom prvenstvu nismo mogli da računamo na Ivanovića. Nadam se da će Džoni sada biti spreman. Vlado Mihailoviić je takođe kuburio sa povredama. Vučević, Dubljević, Dino Radončić i Peri će biti tu… Ako se svi odazovu, mislim da je ovo pravi momenat da prođemo u drugi krug“.
Protivnici se ipak ne smiju potcjenjivati.
“Uz svo poštovanje, kvalitetniji smo od Meksika i Egipta. Litvanija nas je savladala oba puta u kvalifikacijama, ali nas nisu nadigrali. Na Svjetskom prvenstvu se igra samo jedna utakmica sa jednim rivalom i sve je moguće, iznenađenja nisu isključena. Zbog toga moramo kao uvijek ići utakmicu po utakmicu, jer Meksikanci i Egipćani, dolaze kao i mi željni da naprave istorijski rezultat. Ponavljam, smatram da imamo kvalitet za drugi krug, a tamo će nas čekati velikani svjetske košarke“, zaključio je centar Igokee i Crne Gore, Zoran Nikolić.