Perfektni Vučević za trijumfalno otvaranje

Sjajna igra u napadu, raspoloženi Nikola Vučević, uz neke probleme u odbrani. Na kraju ono najbitnije – pobjeda (prva u grupnoj fazi na Svjetskom prvenstvu). Košarkaši Crne Gore u velikom stilu otvorili su Svjetsko prvenstvo, pobjedom protiv Meksika 91:71.

Rezultat je na kraju bio prilično ubjedljiv, ali nije bilo tako i na terenu. Međutim, uz ovakvu partiju perfektnog centra Čikaga onda je sve mnogo lakše. Laki poeni na obruču, lijepo izvlačenje i pogađanje trojki, na momente vrlo dobra odbrana.

Prvo poluvrijeme bilo je toplo-hladno. Pokazivao je Meksiko koliko nezgodan može da bude, a Nikola Vučević bio je raspoložen od prvog minuta. Nosio je Crnu Goru, ali su Meksikanci imali spremne odgovore, pa je nakon prvih deset minuta bilo – 19:19. Početak druge četvrtine obilježila je serija grešaka naše selekcije što su Sombrerosi znali da iskoriste.

Pogađali su iz tranzicije i nakon lakih poena, a Crveni su “živjeli” od trojki Nikole Ivanovića. Reagovao je selektor Radović tajm-autom, vratio u igru Vučevića i ponovo je bilo sve mnogo lakše. Serijom 9:0 tokom koje su se razigrali i svi ostali, lopta je fino kružila Crna Gora je prvi put na meču stigla do dvocifrene prednosti. Bilo je to nakon polaganja Andrije Slavkovića iz kontre za 43:33.

Kada god bi Crna Gora smirila igru i usporila Meksiko razlika u kvalitetu je dolazila do izražaja, bilo je to vidljivo i u nastavku.

Pet brih poena Vučevića i Marka Simonovića za +14 odmah na startu treće četvrtine. Izgledalo je da će nakon toga sve biti mnogo lakše, ali Meksiko se vratio i nastavio da pravi mnogo problema našoj selekciji.

Kao i tokom cijelog pripremnog perioda, mnogo problema u odbrani, što protiv selekcije poput Meksika nikako ne može da bude dobro. Napad je bio na nivou priprema, Vučević je dominirao, u trenucima kada je bilo potrebno imao je pomoć i ostalih.

Meksiko je u drugoj polovini treće i prvoj četvrte četvrtine smanjio zaostatak i prišao ja jednocifren minus, ali je uspjela Crna Gora da zaustavi taj nalet rivala. Kada je bilo najpotrebnije odbrana je zategnuta, dobro je pokrivala naša selekcija sve i trasirala put ka prvom trijumfu na Mundobasketu.

Sa pet vezanih poena Vučević je na 1:43 do kraja donio Crvenima +14 (85:71) i bio je to završni udarac protiv upornog Meksika.

Ono što je najvažnije, prva prepreka je preskočena, meč o kojem se toliko pričalo riješen je pozitivnim ishodom i sada će sve biti sigurno mnogo lakše. Valja napomenuti i da je ovom pobjedom naša selekcija otvorila vrata druge faze.

Najefikasniji u našoj selekciji, koja je postigla 14 trojki, bio je Vučević sa 27 poena, deset skokova i jednom asistencijom (35 indeks korisnosti), Peri je ubacio 19 poena uz sedam asistencija, dok je Ivanović meč završio sa 14.

Kompletnu statistiku sa današnjeg meča pogledajte OVDJE.

Drugi meč na Mundobasketu Crna Gora igra u nedjelju (10.45h) protiv Egipta.