Nastavlja se saga oko domaćinstva Dubaija u finišu plej-ofa ABA lige.
Podsjećamo, igrači i stručni štab kluba sa Bliskog istoka vratili su se u Ujedinjene Arapske Emirate. Zatim su se oglasili iz Budućnosti i saopštili da ne žele da putuju u Dubai s obzirom da se određeni broj igrača i članova stručnog štaba ne osjeća sigurno. Nakon toga, Predsjedništvo ABA lige donijelo je odluku da Dubai svoje utakmice u završnici odigra na neutralnom terenu.
Nije se to svidjelo čelnim ljudima kluba iz UAE pa su juče zaprijetili tužbom i čak istupanjem iz regionalnog takmičenja. Tim povodom danas je održan sastanak između Predsjedništva ABA lige, rukovodstva takmičenja i predstavnika Dubaija.
Zaključak Zoom sastanka je da odluke – nema! Dakle, više nije na snazi odluka da Dubai mora igrati na neutralnom terenu polufinale i eventualno finale već je zatražen novi rok za donošenje, kako su naveli u saopštenju ABA lige, konačnog rješenja.
Novi sastanak zakazan je za ponedjeljak, 18. maj, a serija Dubaija i Budućnosti trebalo bi da počne u srijedu, 20. maja.
Današnje saopštenje ABA lige prenosimo integralno.
“U subotu, 16. maja 2026. godine, održan je zajednički sastanak putem Zoom platforme između Predsjedništva ABA lige, rukovodstva takmičenja i predstavnika kluba Dubai. Glavna tema razgovora bila je trenutna situacija oko organizacije plej-ofa, kao i bezbjednosni aspekti odigravanja utakmica u Dubaiju, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Tokom razgovora istaknuto je da je određeni broj igrača i članova stručnih štabova izrazio zabrinutost u vezi sa putovanjem, posebno zbog trenutnih preporuka i upozorenja ambasada i državnih organa njihovih zemalja kada je riječ o bezbjednosnoj situaciji i putovanjima u UAE. Zbog toga je zatražen novi rok za donošenje konačne odluke, kako bi se prikupile dodatne informacije i obavile dodatne konsultacije sa svim relevantnim stranama.
Učesnici sastanka još jednom su potvrdili da je odluka o mogućem igranju utakmica na neutralnom terenu donijeta isključivo imajući u vidu bezbjednost svih učesnika takmičenja, uzimajući u obzir aktuelne okolnosti i preporuke nadležnih institucija.
Dogovoreno je da će Dubai nastaviti komunikaciju sa nadležnim institucijama i diplomatskim predstavnicima, kao i da će dostaviti zvanične potvrde vezane za bezbjednost putovanja i organizaciju utakmica.
Svi učesnici sastanka naglasili su da je zajednički interes da se plej-of ABA lige odigra u najboljim mogućim sportskim uslovima, uz učešće svih klubova u punim sastavima, što završnica takmičenja svakako zaslužuje.
Predsjedništvo ABA lige nastaviće da prati situaciju iz dana u dan, a novi sastanak o narednim koracima u organizaciji plej-ofa zakazan je za ponedeljak, 18. maja”, stoji u saopštenju na zvaničnom sajtu regionalnog takmičenja.
POLUFINALE / RASPORED
Prvi mečevi
Ponedjeljak, 18. maj
20.00 Partizan – Crvena zvezda
Srijeda, 20. maj
20.00 Dubai – Budućnost
Drugi mečevi
Četvrtak, 21. maj
20.00 Crvena zvezda – Partizan
Ponedjeljak, 25. maj
20.00 Budućnost – Dubai
Majstorice (ukoliko bude bilo potrebe)
Utorak, 26. maj
20.00 Partizan – Crvena zvezda
Četvrtak, 28. maj
20.00 Dubai – Budućnost