ORLOVI SLAVILI NAKON MINUS 24

Najveći povratak u istoriji Olimpijskih igara

Košarkaši Srbije su se vratili iz 24 poena zaostatka, savladali Australiju nakon produžetaka (95:90) i izborili polufinale Olimpijskih igara, gdje će igrati sa pobjednikom meča između Sjedinjenih Američkih Država i Brazila. To je ujedno i najveći povratak u meč u istoriji Igara olimpijade.

Pogađali su Oziji u prvom poluvremenu iz svih pozicija. Prednjačio je Džoš Gidi, a kada on nije bio na parketu ključevi su bili kod odličnog Petija Milsa. Na semaforu je u jednom momentu pisalo velikih 46:22!

Uzalud su bili tajm-autu Svetislava Pešića. Njegovi izabranici su igrali bez energije, bilo je potrebno da se pojavi neko ko će pomoći Nikoli Jokiću. I pojavio se Marko Gudurić. Orlovi su do poluvremena spustili zaostatak na minus 12.

U drugom poluvremenu potpuno druga priča. Srbija je izašla znatno oštrije, Aleksa Avramović i Ognjen Dobrić, ljudi sa klupe, dali su prijeko potrebnu snagu u odbrani, imali su u svoje role u napadu i Srbija je u 26. minutu prvi put povela (61:60), nakon 7:6 na startu utakmice.

Gidi je podgodio za 64:63, 12 minuta i 51 sekundu prije kraja, što je bilo poslednje vođstvo Kengura u regularnom toku meča.

Orlovi međutim nisu uspijevali da se odlijepe. Na devet sekundi do kraja Vasa Micić, je pogodio jedno od dva slobodna bacanja za 82:80.

Nakon taj-auta, Mils je pogodio iz teške pozicije preko Jokića za produžetak.

Kada se lomilo, znalo se ko će da riješi – najbolji košarkaš današnjice – Jokić.

Joker je nakon poena Filipa Petruševa sa linije za slobodna bacanja, prvo izdominirao pod svojim košem, zatim sa četiri poena donio Pešićevoj ekipi preoket (93:30).

Dobro su nakon toga odigrali Srbi odbranu, prinudila Milsa na izgubljenu loptu, a Bogdan Bogdanović je sa linije za penala učinio da njegov tim meč završi sa osam vezanih poena za konačnih 95:90.

Srpski košarkaši su ispisali istoriju pošto su i pored najvećeg povratka u istoriji OI postali i prva reprezentacija na Olimpijskim igrama koja se vratila iz 12 poena deficita na poluvremenu u nokaut fazi i slavila. Pošlo je to za rukom i Zajednici nezavisnih država 1992. u Barselonu protiv Litvanije, ali je to bio meč grupne faze.

Jokiću je jedna asistencija nedostajala za tripl dabl. Centar Denvera je završio meč sa 21 poenom, 14 skokova i devet asistencija. Bogdanović je ubacio 17, Micić 14, Dobrić i Gudurić po 11, Avramović 10.

U poraženom timu Mils je postigao 26, Gidi poen manje. Dvocifreni su bili još Džef Mekvej sa 13 i Dante Egzum sa 12 poena.

U polufinalu je i Njemačka. Svjetski prvaci su pobijedili Grčku sa 76:63.

Izabranici Gordona Herberta i legendarnog Vasilisa Spanulisa su igrali za istoruju, jer ni Grci ni Njemci nikada nisu igrali u polufinalu Olimpijskih igara. Na kraju su Denis Šruder i drugovi ispisali novu stranicu istorije košarke u svojoj zemlji.

Panceri su pretprošle godine osvojili bronzu na Eurobasketu, prošle zlato na Svjetskom prvenstvu, a sada su na korak od olimpijske medalje.

Odlično su Heleni otvorili utakmicu, poveli čak 21:9, imali dvocifrenu prednost na kraju prve četvrtine, ali su već do poluvremena Panceri bili u ravni, dok je u drugom poluvremenu do izražaja došao širi napadački potencijal svjetskih prvaka protiv kojih nije mogao sam Janis Adetokumbo.

Kod pobjednika Franc Vagner je bio najefikasniji sa 18 poena, dok je Denis Šruder zabilježio 13 poena i sedam skokova. Na drugoj strani Janis Adetokumbo je bio najefikasniji sa 22 poena, Tomas Vokap je dodao 12.

Njemci će u polufinalu na boljeg iz duela Kanade i domaćina Francuske.