EVROLIGA / 1. KOLO

Parni valjak stao u poslednjoj četvrtini

Košarkaši Partizana poraženi su na gostovanju Baskoniji rezultatom 82:88 (17:16, 21:16, 22:27, 22:29) na otvaranju nove sezone Evolige, prije svega zbog velikog pada u poslednjoj četvrtini. Crno-bijeli su pokazali dva lica, sa akcentom na defanzivu, imali mnogo više izgubljenih lopti u drugom poluvremenu u odnosu na prvo, a domaći su dominirali u blokadama (6-0).

Baskijci su na startu poveli 6:1, ali je Partizan sa osam vezanih poena u jednom monetu preuzeo kontrolu nad utakmicom (9:11) i dozvolio domaćima samo dva vođstva (18:17 i 21:20) u prvom poluvremenu.

Igrali su crno-bijeli odlično, prije svega u odbrani, tokom prvih 20 minuta, sveli domaće na 16 poena po četvrtini.

Poslije odmora je došlo do pada u defanzivi Beograđana, taman pošto su stekli maksimalnih devet poena viška, pa je tim Pabla Lasa izjednačio na 54:54 u 27. minutu.

Parni valjak je uspijevao da bude par metara ispred sve dok domaći nisu serijom 8:1 preokrenuli na 75:72 u 35. minutu. Donta Hol je “rampama” (ukupno tri blokade) i skokovima zatvorio reket, a ubacili su domaći i par teških šuteva.

Ife Lundberg je pekinuo nalet Baskonije, ali su Timoti Luvavu-Kabaro trojkom i Tadas Sedekerskis na minut i po do kraja, ispostaviće se, prelomili meč u korist domaćih (80:74).

Prvi među jednakima u pobjedničkom timu bio je Markus Hauard sa 17 poena. Luvavu je ubacio 15, Sedekerskis poen manje, Čima Moneke 13, a Trent Forest 10 poena.

Centarski tandem Tajrik DžonsBrendon Dejvis bio je najefikasniji u gostujućem sastavu, sa 22, odnosno 17 poena. Džons je imao samo jedan promašaj iz igre (10/9). Dvocifreni su bili još kapiten Vanja Marinković sa 11 i Lundberg sa 10 poena.

Ranije tokom večeri Žalgiris je iznenadio Barselonu (74:67), Monako lakše od očekivanog pobijedio Olimpiju Milano (93:80), dok je Panatinaikos rutinski završio posao u Berlinu (87:77).

Prvo veče nove sezone Evrolige zaokružili su Bajern, pobjedom nad Realom na otvranju nove dvorane u Minhenu (97:89), te Makabi Tel Aviv trijumfom nad Asvelom (89:82) u nekadašnjem Pioniru.