EVROLIGA/32. KOLO

Partizan ispustio 14 poena prednosti pred dolazak u “Moraču”

Košarkaši Partizana su ispustili 14 poena prednosti i izgubili od Olimpijakosa (69:74) u 32. kolu Evrolige, pred dolazak u “Moraču”, na derbi 25. kola ABA lige protiv Budućnosti.

U veoma važnom meču u borbi za plej-in najkvalitetnijeg evropskog klupskog takmičenja crno-bijeli su konstatno vodili 29 i više minuta, ali su ponovo poraženi, pa Anadolu Efes sada drži pol poziciju u borbi za 10. mjesto.

Dobro je predstavnik ABA lige igrao prve tri četvrtine, ali su kada je bilo najvažnije njegovi igrači početnički griješili i prepustili trijumf gostima.

Utakmici su prisustvovale legende jugoslovenske košarke Dino Rađa i Toni Kukoč. Popularni Kukac u Beogradu boravi povodom promocije filma “Magična sedmica” o njegovom životu, koji je radio sarajevski sportski novinar Sabahudin Topalbećirović.

Olimpijakos je tokom prve tri dionice poslednji put vodio u 6. minutu, kada Alek Piters pogodio za 7:9, nakon toga je Parni valjak gurao naprijed, imao devet poena viška već u finišu prve četvrtine. Ipak, u poslednjih 27 sekundi dozvolili su košarkaši iz Humske prvo Kostasu Papanikolauu ofanzivni skok i lake poene, da bi Najdžel Vilijams-Gos zatim presjekao pas Alekse Avramovića i sa zvukom sirene koja je označavala kraj prvog kvartala pogodio za podnošljiv minus gostiju (17:22).

Druga četvrtina je počela sporo, šampion ABA lige je postigao samo šest poena u prvih sedam minuta i 39 sekundi, pa je Olimpijakos izjednačio na 28:28.

Ipak u poslednjih dva minuta i 11 sekundi prvog poluvremena čak 11 poena Partizana. Doprinio je mnogo tome nesmotrenošću Šakil Mekisik. Amerikanac je napravio nesportski faul nakon što su njegovi saigrači već načinili prekršaj na Mateušu Ponitki. Poljak je pogodio sva četiri slobodna bacanja, a zatim Pi-Džej Doužer dva za prvu dvocifrenu prednost (40:30).

Druga dionica je završena kao i prva, slalomom bivšeg košarkaša Partizana, Viljams-Gosa za 40:32.

Partizan je u trećoj četvrtini čuvao prednost koja je u jednom momentu iznosila 14 poena, a na kraju pomenutog kvartala 13 (59:46).

Izabranici Željka Obradovića su međutim katastrofalno otvorili poslednji period, tri minuta i 44 sekunde nisu uspjeli da postignu koš, pa je Olimpijakos sa 12 vezanih poena prišao na 59:58, pa poveo, nakon 29 minuta i 11 sekundi, poslije pogotka Papanikolaua.

Obradović je tražio tajm-aut, nakon kojeg je lake poene postigao – ponovo Papanikolau, za vođstvo Olija od 64:61.

Kapiten crno-bijelih Kevin Panter je sa četiri poena vratio prednost na crno-bijelu stranu (65:64), dva minuta i 45 sekundi do kraja.

Zatim je uslijedila nova početnička greška prilikom pasa Doužera ka Panteru. Uslijedila je neizvjesna završnica u kojoj je poslednje poene za Partizna postigao Frenk Kaminski, 45 sekundi prije kraja za 69:69.

U finišu je isti igrač promašio otvoreni šut za tri, Ponitka i Panter su bili brzopleti, a sve su znali da kazne Mustafa Fal, Janulis Larencakis i Vlijams-Gos, koji je predvodio Olimpijakos do trijumfa nad bivšim timom sa 17 poena.

Dobro su Amerikancu asistirali Papanikolau sa 13, Tomas Vokap sa 11 i Ajzea Kenan sa 10 poena.

Kod Partizana, koji više ne drži situaciju u svojim rukama kada je borba za plej-in u pitanju, dvocifreni su bili Panter sa 19, Kaminski sa 14, Bruno Kaboklo sa 13 i Doužer sa 12 poena.

Baskonija je pretrpjela je treći vezani poraz i oprostila se od direktnog plasmana u plej-of. U Vitoriji se gostio Anadolu Efes (76:97).

Tim Duška Ivanovića je vodio samo na startu 2:0, nakon čega su se Pivari pitali za sve na parketu “Fernando Buesa” arene i ubilježili treću uzastopnu pobjedu.

Ubjedljivo najbolji igrač na parketu bio je Šejn Larkin sa 28 poena. Vil Klajburn je postigao osam poena manje, dok je Erdžan Osmani brojao do 15 u pobjedničkom timu, koliko je imao i najefikasniji košarkaš Baskonije, Markus Hauard.

Kodi Miler-Mekintajer ubacio je 13, a Nikos Rogavopulos 12 poena.

Barselona je nanijela treći vezani poraz Bajernu (87:79) i ugasila nade Bavarcima da mogu do plej-ina.

Ekipa Pabla Lasa je poslednji put vodila u 4. minutu, nakon trojke Vladimira Lučića za 8:6. Blaugrana je zatim serijom 9:0 stekla prednost i nije je ispuštala do kraja utakmice.

Barsu je predvodio Džabari Parker sa 17 poena. Dobru podršku imao je u Nikolasu Laprovitoli sa 14 i Janu Veselom sa 12 poena.

U redovima Bajerna su Serž Ibaka i Nik Vajler-Bab ubacili po 17, a Vladimir Lučić 13 poena.

Žalgiris je uključio u borbu za plej-in pobjedom nad Olimpijom Milano sa 87:73.

Zelena šuma je početkom drugog poluvremena stekla prednost i nije je ispuštala do kraja utakmice.

Po običaju, Kinan Evans sa 20 poena najefikasniji kod litvanskog šampiona. Edmond Samner je dodao 17, Arnas Butkevičijus sa 13 i Lukas Lekavičijus 10 poena.

Kod gostiju su dvocifreni bili Nikola Mirotić sa 19, Šabaz Nejpir sa 17 i Ševon Šilds sa 11 poena.

Monako je u francuskom derbiju opravdao ulogu favorita protiv Asvela (87:77).

Eli Okobo sa 15, Alfa Dialo sa 15, Džeron Blosongejm sa 13 i Majk Džejms sa 12 poena bili su najzaslužniji za trijumf Kneževa u Vilerbanu.

Kod domaćih je odskočio Timoti Luvavu-Kabaro sa 23 poena. Dvocifreni su bili još bivši košarkaš Budućnosti, Edvin Džekson i nekadašnji centar Partizana, Žofri Lovernj sa po 13 poena.