Pirej neosvojiva tvrđava za crno-bijele

Ništa novo u Pireju. Košarkaši Partizana ni nakon 21. godine nisu uspjeli da slave u Pireju, a bili su nikad bliži da sruše negativnu tradiciju. Olimpijakos je slavio nakon produžetka 98:94 – 85:85 (28:21, 21:22, 10:26, 26:16 – 13:9).

Šampion ABA lige je u prvom poluvremenu vodio poslednji put u trećem minutu, nakon trojke Frenka Kaminskog za 8:5, da bi domaći sa osam vezanih poena preuzeli konce igre u svoje ruke i nisu ih ispuštali do poluvremena.

Nikola Milutinov nije imao jak košgeterski učinak, ali je ofanzivnim skokovima pravio velike probleme bivšem klubu i “napunio” ličnim greškama Kaminskog i Alena Smailagića, koji su već sredinom druge četvrtine imali po tri penala.

Nakon ukradene lopte i polaganja Tomas Vokapa i poena Milutinova, ekipa Jorgosa Barcokasa imala je dvocifrenu prednost, najvećih plus 12 u 14. minutu (43:31).

Vodio je tim iz Pireja 49:39, na minut i tri sekunde do odlaska na veliku pauzu. Upravo tada je krenula nevjerovatna serija kluba iz Humske 1. Ekipa Željka Obradovića je narednih devet minuta i 11 sekundi riješila u svoju korist rezultatom 28:4 i preokenula na plus 14 u 29. minutu (67:53).

Krenuo je šut Kevina Pantera i Danila Anđušića, ali je nevjerovatan učinak na startu drugog poluvremena imao Smailagić. Centar Partizana se razgoropadio, ubacio 13 poena za tri minuta.

Problem je nastao kada je Smailagić zaradio četvrtu ličnu grešku, a Kaminski u 27. minutu petu, isključujuću.

Obradović je morao da se osloni na Balšu Koprivicu na poziciji pet.

U poslednju četvrtinu se ušlo sa prednošću Partizana od 69:59.

Sa centrima koji nisu smjeli da prave prekršaje odbrana Beograđana je znatno omekšala. Računajući i finiš treće četvrtine, Olimpijakos je za šest i po minuta napravio seriju 17:6 i prišao na 73:75 u 36. minutu.

Panter je u tim momentima održavao skromnu prednost Partizana do ulaska u pretposlednji minut utakmice kada je Janulis Larencakis izjednačio na 79:79.

Kada Parni valjak nije imao rješenja, minut i 49 sekundi prije kraja, Smailagić je pogodio trojku za novo vođstvo (82:79).

Smajli je međutim već u narednom napadu napravio petu ličnu grešku, pa je Ledej morao da “glumi” teškog centra.

Kostas Papanikolau je pogodio oba bacanja (81:82), a Panter zatim nije iskoristio dva šuta da riješi sve dileme, pa je Larencakis sa linije penala donio preoket domaćima (83:82).

Panter je htio da završi, ali se spetljao pa je Larencakis sa dva nova bacanja doveo domaće na korak od trijumfa (85:82), pet sekundi do kraja.

Odbili su košarkaši Partizana da se predaju. Lopta je išla od ruke do ruke Panter-Ledej-Džejms Naneli. Ovaj poslednji je pogodio iz ćoška za izjednačenje u poslednjoj sekundi (85:85) i otišlo se u produžetak.

Rat nerava se vodio u dodatnih pet minuta, igralo se praktično koš za koš, a krucijalnu stvar je odradio Vokap koji je pri minimalnom vođstvu svog tima ukrao loptu Panteru i omogući Najdželu Vilijams-Gosu lake poene iz kontre, 17 sekundi do kraja produžetka.

Olimpijakos je u penal završnici znao da sačuva vođstvo.

Domaći su imali šest košarkaša sa dvocifrenim košgeterskim učinkom. Larencakis je ubacio 19, Milutinov 16, Alek Piters 15, Ajzea Kenan i Vokap po 11, a Papanikolau 10 poena.

U redovima Partizana najefikasniji je bio Ledej sa 18 poena. Panter je ubacio poen manje, a Smailagić 16 poena. Dvocifreni su bili još Naneli sa 12 i Anđušić sa 11 poena.