ABA LIGA / 20. KOLO

Plavi na krilima Rajta osvojili Split

Košarkaši Budućnosti nastavili su seriju pobjeda. Do petog uzastopnog trijumfa Plavi su stigli na gostovanju Splitu u 20. rundi ABA lige – 81:75.

Domaći su bolje otvorili meč. U dva navrata su imali devet poena prednosti – 15:6 i 17:8. Ipak, na pravi način su Plavi reagovali i serijom 9:0 uspjeli da se vrate u potpuni egal. Košem Tonija Perkovića na 47 sekundi do kraja prve dionice Splićani su došli do vođstva, 19:17, nakon prvih 10 minuta igre.

Međutim, od tada se maltene do kraja prvog dijela igre igralo u egalu. Budućnost je nekoliko puta bila u vođstvu, ali nijednom više od dva poena. Nakon 20 minuta igre bilo je 39:38 za domaći tim.

Žuti su bolje otvorili drugi dio meča. Uz nekoliko trojki i dobrih odbrana odlijepili su se na pet poena viška u prvih pet minuta igre. Odlučio je Andrej Žakelj da zatraži tajmaut i pokuša da preokrene situaciju na parketu. Nije to mnogo pomoglo njegovim igračima. Šenon Šorter se razigrao, a to je uvijek znak za uzbunu kod njegovog rivala. U posljednjih 10 minuta utakmice šampion Crne Gore ušao je sa zaostatkom od 63:57.

Odlično su Plavi otvorili posljednji period meča i serijom 6:0 se vratili u potpuni egal. Uspijevali su Žuti da ponovo pobjegnu i na pet poena viška, ali borbena Budućnost nije odustajala. Na minut i po do kraja meča poslije polaganja Mekinlija Rajta došli su do vođstva, 76:74. Amerikanac je potom postigao i još jedno bacanje kojom je odveo Podgoričane na 77:74. Rajt je bio ključni igrač Budućnosti s obzirom da je preuzeo odgovornost na 30 sekundi i polaganjem odveo Plave na 79:75.

Upravo Rajt je bio najefikasniji kod Budućnosti sa 19 poena. Dvocifreni su bili još Kenan Kamenjaš (13 poena) i Alerik Frimen (10 poena).

Kod Splita Luis Saliven je bio najefikasniji sa 17 poena.

Cedevita Olimpija – FMP 82:74