ABA LIGA / 25. KOLO

Plavi u finišu u punoj “Morači” poklekli u borbi za drugo mjesto

Derbi je opravdao očekivanja, Budućnost takođe… Uspjeli su Plavi da ispariraju šampionu ABA ligi, ali je Partizan u neizvjesnoj završnici iščupao pobjedu u “Morači” (89:83) i osigurao drugo mjesto i prednost domaćeg terena u eventualnom polufinalu plej-ofa sa Podgoričanima.

U izjednačenom prvom poluvremenu (47:47) obje ekipe su bile na visokom ofanzivnom nivou. Ni jedna ekipa nije imala prednost veću od četiri poena. Plavi su igrali raznovrsno, na startu se oslanjali na centra Nikolu Tanaskovića, u drugoj četvrtini su bekovi imali odgovor na dalekometnu paljbu Kevina Pantera, Zeka Ledeja i Džejmsa Nanelija, prije svih Flečer Megi. Amerikanac je digao punu “Moraču” na noge sa tri vezane trojke u finišu prvog poluvremena.

Megi je sa devet poena bio najefikasniji u redovima ekipe Andreja Žakelja do poluvremena, dok su na drugoj strani Panter i Ledej ubacili 13, odnosno 11, a Naneli devet poena.

Crno-bijeli su do poluvremena već pogodili devet trojki iz 13 pokušaja. Budućnost šest od 14.

Parni valjak je napravio bijeg tokom prvih tri minuta i 20 sekundi drugog poluvremena serijom 9:3 (55:48). 9:3.

U finišu trećeg kvartala ponovo se pojavio Megi, i sa dvije trojke spustio zaostatak domaćih na tri poena.

Međutim, Partizan je i poslednji kvarta bolje otvorio, stekao devet poena viška (72:63) u 32. minutu.

Ova Žakeljeva Budućnost međutim ima karakter i to je noćas još jednom pokazala. Crnogorski prvak je serijom došao do minus jedan na dva minuta prije kraja. Propustio je Jogi Ferel šansu da donese potpuni preokret, dok Joan Makundu na minut i 27 sekundi do poslednjeg zvuka sirene nije uspio da pogodi dodatno slobodno bacanje, nakon mostruoznog zakucavanja za izjednačenje (81:82).

Utakmicu je trojkom iz teške pozicije na stranu crno-bijelih prelomio Ledej, na 27 sekundi do kraja (87:83).

Zatim je Pi-Džej Doužer izblokirao Brendona Pola, a Panter sa linije za slobodna bacanja stavio tačku na meč.

U redovima Budućnosti se istakao Megi sa 17 poena. Kenan Kamenjaš je dodao 14, Alerik Frimen 10, dok je Tanasković ostao na osam poena iz prvog poluvremena.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Ledej, sa 22 poena. Panter je ubacio 19, Naneli 15, a vocifreni su bili još Frenk Kaminski sa 11 i Doužer sa 10 poena.

Budućnost će zavjesu na regularni tok ABA lige spustiti duelom sa gradskim rivalom SC Derbijem u petak od 20 časova, dok Partizan dočekuje Zadar, 8. aprila.