Rat do posljednje lopte u Beogradu – Partizan izdržljiviji od Monaka

Detalj sa meča iz beogradske arene, FOTO: Euroleague

Spektakularna utakmica u 12. kolu Evrolige! Košarkaši Partizana nakon produžetka uspjeli su da savladaju prošlosezonskog učesnika F4, ekipu Monaka, rezultatom 89:85 (16:13, 16:22, 19:16, 21:21, 15:13)!

Za tim Željka Obradovića šesti trijumf u evroligaškoj sezoni, a nakon iscrpljujućeg meča sa Kneževima već u četvrtak slijedi duel sa milanskom Olimpijom, takođe u Beogradu.

Mogao je Partizan i nakon 40 minuta košarke da upiše trijumf, ali nije dozvolio Majk Džejms trojkom dvije sekunde prije kraja. Međutim, odlični Panter, uz važne poene Nanelija i mirnu ruku Smailagića obezbijedio je Crno-bijelima veliku pobjedu.

Partizan je bolje otvorio utakmicu, Panter je vezao pet poena uz ekstremno zakucvanja Kabokla za 11:2 i eksploziju Arene! Prethodno su Crno-bijeli odigrali dvije fenomenalne odbrane protiv Moteijunasa. Međutim, Monako je brzo istopio minus, upravo je Motijejunas uz Džejmsa smanjo na 11:7. Skoro četiri minuta bez koša bio je Partizan, a Dialo to kaznio trojkom za poravnanje – 12:12 na dva minuta prije kraja. Čak je i poveo Monako preko Brauna, ali je uzvratio domaćin poenima Vukčevića (16:13).

U nastavku bolji gosti iz Kneževine! Serijom 6:0, odnosno preko Blosomgejma, Okoba i Hola, Monako po prvi put stiže do ozbiljnije prednosti – 31:25. Odgovorio je u ime crno-bijelih Naneli, prvo sa dva poena, a onda i trojkom. Nakon dvadeset minuta igre 32:35 za goste.

Rovovsku borbu vodili su timovi na parketu beogradske arene u trećoj četvrtini. Naneli sa jedne i Motijejunas sa druge strane vodili su glavnu riječ, ali vrhunske koševe vidjeli smo i u režiji Pantera, odnosno Okoba. Totalni egal pred odlučujućih deset minuta – 51:51.

Bolje su crno-bijeli otvorili posljednju četvrtinu – Anđušić je pogodio za dva, a onda i Doužer vrlo bitnu trojku za 59:53. Za razliku od prošlih mečeva Partizan je znantno bolje igrao u odbrani, a kada je na 22 sekunde prije kraja Panter pogodio za 70:66 mnogi su pomislili da je gotovo u Beogradu. Onda je na scenu stupio sezonama jedan od najboljih košarkaša Evrolige – Majk Džejms sa dvije vezane trojke. Druga je bila na dvije sekunde prije posljednjeg zvuka sirene za 72:72. Iz teške pozicije pokušao je Panter za pobjedu, ali nije pogodilo – otišlo se u dodatnih pet minuta.

U produžetku, kao što to i često biva, maksimalno uzbuđenje. Kratko se odvojio Partizan na +4 trojkom Pantera, ali je Monako preko nezaustavljivog Motijejunasa, ali i važnim poenima Brauna naglasio da ne pomišlja na predaju. Na 36 sekundi jako važan detalj utakmice. Sudije su nakon prodora Doužera signalizirale faul u napadu, ali je Željko Obradović zatražio čelendž nakon kojeg su arbitri promijenili odluku i poslali Amerikanca na liniju za slobodna bacanja – pogodio je jedno za 85:83. Uspio je onda Partizan da odbije napad Monaka, a nakon duela dva diva Smailagića i Motijejunasa sudije su gorostastu iz Litvanije dosudile nesportski faul na devet sekundi prije kraja. Pogodio je oba bacanja Smailagić i slavlje u Areni moglo je da počne!

Za Partizan 25 poena Pantera, 23 dodao je Naneli, 15 Doužer, 13 Kaboklo. Za Monako 23 poena Motijejunasa, a 16 Džejmsa.

Anadolu Efes – Panatinaikos 71:68
(Džons 21p. 13 sk. Larkin 20p. – Lesor 13p. Nan 13p.)

Alba – Žalgiris 64:62