EVRO KOŠARKA

Real prejak za crnogorski tandem, PAO izbjegao “metlu”…

Evropske fudbalske lige odavno su završene, pa u iščekivanju Evropskog prvenstva pažnju ljubitelja sporta drži košarka. Sjedinjene Američke Države, Turska, Italija, Španija, Grčka, Njemačka, Litvanija, Francuska… Na svim meridijanima igraju se odlučujuće bitke za trofeje.

Ponedeljak je bio posebno vreo. Nakon što je Anadolu Efes pogotkom Šejna Larkina u poslednjoj sekundi trećeg meča izbjegao “metlu” u duelu sa Fenerbahčeom, isto je u manje dramatičnom, ali takođe uzbudljivom meču pošlo za rukom Panatinaikosu protiv Olimpijakosa.

Prvak Evrope je pred 18.300 svojih navijača u dvorani OAKA slavio sa 83:76 i smanjio zaostatak u pobjedama na 1-2 u finalu šampionata Grčke.

Olimpijakos je uz mnogo utrošene energije i napora u odbrani uspio da povede na četiri i po minuta do kraja meča (72:73), iako je u drugoj četvrtini bilo 40:26 za domaćina. Tim Ergina Atamana je odgovorio serijom 8:0 I potom, priveo posao kraju za prvi trijumf u ovoj bučnoj seriji.

Kendrik Nan je sa 21 poenom bio najefikasniji akter meča. U pobjedničkom timu je 17 poena dodao Matija Lesor.

Na drugoj strani su dvocifreni bili Nikola Milutinov sa 17, Ajzea Kenan sa 14, Tomas Vokap i Alek Piters sa po 10 poena.

Svakako da je najveći hit ove sezone na Starom kontinentu Mursija, crnogorskih reprezentativaca Nemanje Radovića i Džone Radeboa.

Studenti su skrenuli pažnju na sebe tako što su došli do finala najjače evropske lige, španske Endese i to sa pet pobjeda u gostima u četvrtfinalu i polufinalu doigravanja. Ipak, Kralj je Kralj. Real je odbranio domaći teren, savladavši Mursiju i u drugom meču sa 79:63.

Gosti su bili važan faktor do rezultata 25:24 kada je tim Ćus Matea preuzeo kontrolu rezultata.

Rudi Fernandez sa 14 i Džanan Musa sa 13 poena kod Reala, te Dastin Sleva sa 13 i Rodions Kuruks sa 11 poena bili su dvocifreni u duelu u Vizink centru.

Radović je postigao četiri, a Radebo dva poena.

Kraljevi će prvu meč loptu za titulu imati u srijedu, kada će Mursija biti domaćin.

U Bundesligi je Alba napravila brejk u Minhenu (79:70) i izjednačila na 1-1 u finalnoj seriji protiv Bajerna.

Ispostavilo se da je ključna bila druga četvrtina, koju su Berlinci riješili u svoju korist rezultatom 20:6. Bavarci su u jednom monentu drugog poluvremena prišli na minus četiri, ali su gosti odgovorili serijom 13:0.

Kod pobednika Met Tomas je postigao 21 poen, dok je Sterling Braun zabelježio 17. U timu Pabla Lasa je najefikasniji bio Karsen Edvards sa 17 poena, Leandro Bolmaro je postigao 14, a Nik Vajler-Bab 11 poena.

Dino Radončić nije bio u postavi Bajerna.

Serija je u srijedu seli u glavni grad Njemačke.