I A MCKL / FINALE

Simultanka Mekinlija Rajta – Budućnost na korak od trona

Mekinli Rajt zatrpao koš rivala, Foto: KK Budućnost VOLI

Poslije prvog susreta, koji bio krajnje nezanimljiv i prošao u potpunoj dominaciji Budućnosti, u drugom meču finalne serije za prvaka Crne Gore probudio se SC Derby, ali nedovoljno za trijumf – Mekinli Rajt je možda i najboljom utakmicom u sezoni lansirao Plave na pobjedu od nove titule crnogorskog šampiona. Večeras u Morači 90:82! (35:30, 22:20, 17:24, 16:8)

Američki bek je završio susret sa 28 poena, postigao ih je 12 u trećoj četvrtini kada je Budućnost istopila prednost Studenata, a u odlučujućih deset minuta stekla solidnu prednost koju je sačuvala do kraja utakmice.

Bio je to revolveraški obračun Rajta i Tomislava Ivišića – visoki Hrvat je u dresu SC Derbya briljirao sa 25 poena od kojih je 18 ubacio u prvom poluvremenu.

Oba tima izuzetna u prvih deset minuta što najbolje potvrđuje i broj poena u uvodnoj četvrtini. Obilježena je izvanrednim procentom šuta za tri – Studenti, nominalni domaćini susreta, pogodili su pet puta (iz šest pokušaja) iza linije 6,75 , dok su Plavi imali šest uspješnih dalekometnih paljbi iz devet pokušaja. Tri trojke je za SC Derby pogodio prekaljeni Nikola Pavlićević, dok ih je isto toliko sa druge strane potpisao mladi bek Budućnosti Petar Minić. Rekordna prednost u prvoj četvrtini iznosila je +7 u korist tima Dejana Jakare kada je Tomislav Ivišić pogodio trojku, ali je Aleka Ilić uz svuk sirene uzvratio.

Poenima Davida Mirkovića, Igora Drobnjaka i Luke Bogavca Studenti prvi put stižu do dvocifrene prednosti (48:37), ali je odgovor aktuelnog šampiona bio munjevit. Serijom 10:0 preko Kenana Kamenjaša, Flečera Megija, Mekinlija Rajta i Andrije Slavkovića Budućnost je za dva minuta istopila razliku i prišla na poen zaostatka. Fenomenalni Ivišić je brzo vratio vrhunski ritam igre, vezao četiri poena, pe je SC Derby uz pogodak Matea Drežnjaka imao na poluvremenu 57:50.

Poenima iz tranzicije, istovremeno energično i majstorski, Mekinli Rajt bio je pokretačka snaga Budućnosti u drugom poluvremenu koja uspjela da izjednači, ali je Borna Kapusta trojkom, a potom Drobnjak, pa Ivišić pogađali za novu prednost Studenskog centra. Na 1:35 do kraja treće četvrtine Plavi su nakratko preokrenuli (72:71) poluhorogom Alekse Ilića, ali je momentalno odgovorio trojkom Drežnjak. Svoju minijaturu Ilić je kompeltirao zakucavanjem za totalni egal pred odlučujućih deset minuta – 74:74.

U posljednjem kvartalu je SC Derby potpuno stao u napadu, uspio da postigne pet poena za sedam minuta, a Budućnost u međuvremenu odlepršala na osjetnih +7. Ipak, iskusni Pavlićević (u trećoj četvrtini imao četiri lične greške), oduzeo je loptu protivnik i polaganjem smanjio na 86:82. Zvao je Andrej Žakelj tajm-aut, nije uspio napad Budućnosti, na drugoj strani požurio je šutem za tri Ivišić, a Ferel iskoristio dva bacanja za 88:82 na 53 sekunde prije kraja.

Učinci, u pobjedničkom timu osim pomenutog Rajta (28 poena), Jogi Ferel je ubacio 19, a Andrija Slavković 13.

Pomenuli smo da je u dresu SC Derbya bio odličan Ivišić sa 25 poena, Mateo Drežnjak je dodao 13, a Nikola Pavlićević 11.