I A MCKL / FINALE

Studenti odbili da im se ponovi Beograd i produžili finalnu seriju

Košarkaši SC Derbija pobjedom nad ekipom Budućnosti, 91:89, produžili su seriju finala I A MCKL i smanjili na 2:1.

Izgledalo je kao da će se mlađem podgoričkom timu ponoviti prvi meč četvrtfinala ABA lige u kojem su protiv Crvene zvezde imali i +16 pred posljednju dionicu, a na kraju svejedno izgubili. Ipak, večeras su odbili da se predaju, a na kraju ih i sreća malo pogledala za razliku od duela u Beogradskoj areni.

Sa odličnom energijom otvorili su meč Studenti. Od početka je bilo vidljivo da neće dopustiti Plavima da se prošetaju do titule. Nikola Pavlićević je izdominirao u prvoj četvrtini sa 12 poena i tako pogurao SC Derbi ka +9 poslije prvih 10 minuta igre – 29:20.

Poslije minut igre u drugoj dionici SC Derbi je po prvi put došao i do dvocifrenog vođstva, 30:20. Međutim, samo minut i po je bilo potrebno igračima Budućnosti da serijom 5:0 prepolove zaostatak (30:25) i primoraju Dejana Jakaru da zatraži tajmaut.

Odmah poslije minuta odmora uslijedio je koš Kenana Kamenjaša čime je Budućnost prišla na samo tri poena zaostatka. Međutim, nije to previše poremetilo plan Studenata, a na tri i po minuta do poluvremena ponovo su se odlijepili na sedam razlike (39:32) i natjerali Andreja Žakelja da reaguje tajmautom.

Prednost je nastavila da raste do čak +11 koliko je bilo poslije trojke Matea Drežnjaka na minut i 40 sekundi do kraja prvog dijela igre (45:34). Ipak, brzom serijom 6:0 Plavi su se spustili na 45:40, ali je trojkom sa zvukom sirene Igor Drobnjak svoj tim odlijepio na 48:40 pred veliki odmor.

Na krilima ovog pogotka SC Derbi je odlično ušao i u drugo poluvrijeme. U prvih pet i po minuta treće dionice odlijepili su se i na, do tad, maksimalnih +14 (63:49). Morao je Žakelj da gasi požar minutom odmora. Trgli su se branioci titule i u sljedeća dva minuta spustili se na 67:59, pa je onda Jakara morao da reaguje kako bi spriječio dalji nastavak serije Budućnosti. Uslijedila je odlična reakcija – Trojka Emira Hadžibegovića i vraćanje dvocifrenog vođstva.

Poslije tri četvrtine bilo je 75:66 za Studente pa je bilo jasno da nas čeka uzbudljiv finiš meča.

Budućnost je trojkom Flečera Megija prišla na šest poena minusa odmah na startu posljednjeg perioda, ali kao i gotovo tokom cijelog meča SC Derbi je imao spreman odgovor. Mini serija 5:0 i ponovo povratak na dvocifrenu razliku.

Ipak, kako je vrijeme odmicalo, nervoza se uvukla u redove nominalnih gostiju. Budućnost je uspjela da korak po korak topi zaostatak, pa je na četiri i po minuta do kraja trojkom Jogija Ferela aktuelni šampion prišao na pet poena minusa (88:83). Kamenjaš je približio Plave na posjed zaostatka na tri minuta do kraja – 88:85.

Odjednom su izabranici trenera Jakare ostali bez ikakve ideje, Budućnost je prišla na samo dva poena zaostatka (91:89) i na 28 sekundi do kraja Budućnost je imala napad za pobjedu ili produžetak.

Usljed nedostatka Ferela koji je zbog pet ličnih grešaka završio meč ranije, jasna ideja u tom napadu bila je da se uruči lopta Megiju, međutim odlično čuvan američki bek nije uspio da se oslobodi. Ključeve posljednjeg napada uzeo je Mekinli Rajt, otišao na prodor, a faul je napravio Tomislav Ivišić.

Dva bacanja na dvije sekunde do kraja imao je Rajt, ali je promašio oba i Studenti su izborili četvrtu utakmicu u seriju.

Mateo Drežnjak i Emir Hadžibegović bili su najefikasniji kod pobjednika sa 16 poena. Dvocifreni su bili još Nikola Pavlićević (14 poena) i Borna Kapusta (12 poena).

Kod Budućnosti Jogi Ferel je meč završio sa 20 poena. Pratio ga je Flečer Megi koji meč završio sa 15 poena. Sa po 13 poena dvocifreni su bili još Kenan Kamenjaš, Mekinli Rajt i Andrija Slavković.