Studenti u posljednjoj četvrtini prokockali skoro 20 poena prednosti

Košarkaši SC Derbija imali su pobjedu u džepu u posljednjem meču u ABA ligi u 2023. godini za njih. Međutim, veliki pad u igri u posljednjoj četvrtini dozvolio je Splitu da se vrati i na kraju slavi sa 92:91 u 14. rundi ABA lige.

Poslije prve dionice stanje na parketu Morače bilo je odlično po izabranike Dejana Jakare. Split je uspio da ostane u igri do rezultata 11:11 da bi potom uslijedila serija Studenata, 13:2, za +11 (24:13) poslije 10 minuta igre.

Na dva i po minuta do poluvremena SC Derbi imao je i velikih +14 (44:30) poslije bacanja koje je ubacio Drežnjak. Uspjeli su gosti do kraja prvog dijela igre da malo spuste zaostatak – 48:39.

Treća dionica bila je vjerovatno i najbolje nešto od Studenata večeras. U ovom periodu meča potpuno su se odlijepili domaćini, a u nekoliko navrata bilo je i 18 poena prednosti. Najveće vođstvo SC Derbi imao je na početku posljednje dionice, 79:60.

Od tog momenta uslijedio je veliki pad u igri Podgoričana. Split je serijom 23:4 uspio da se u potpunosti vrati u meč (83:83) te tako meč uvede u neizvjesnu završnicu. Emir Hadžibegović je pogodio trojku na minut i 45 sekundi do kraja, ponovo odlijepio SC Derbi, ali je već u sljedećem napadu Lovre Runjić uzvratio na identičan način.

U završnici za infarkt Obri Doukins je donio vođstvo Studentima poenima sa linije slobodnih bacanja na osam desetinki do kraja. Međutim, poslije tajmauta Perković je pogodio jako težak šut za osam desetinki i tako šokirao sve u Morači.

Kod Studenata sa 19 poena najbolji je bio Mateo Drežnjak. Poen manje dodao je Obri Doukins, a 16 koševa upisao je Borna Kapusta. Dvocifren učinak imali su još Tomislav Ivišić (12 poena) i David Mirković (10 poena).

Luis Saliven sa 28 poena bio je najefikasniji u pobjedničkom timu. Šenon Šorter upisao je 21 poen i 10 skokova. Dok su dvocifreni bili još Tonko Vuko (12 poena) te Lovre Runjić i DiDžej Fanderburk sa po 10 poena.