EVROLIGA/25. KOLO

Trijumf Duškove Baskonije, Oli slavio u Minhenu

Detalj sa meča Bajerna i Olimpijakosa (Foto: Christian Kolbert/IMAGOSPORT/PIXSELL)

Baskonija, našeg trenera Duška Ivanovića savaldala je Makabi iz Tel Aviva rezultatom 92:82 (20:26, 34:21, 19:16, 19:16, 19:19) u 25. kolu Evrlolige.

Ponos Izraela pravio je probleme Baskijcima u prvoj četvrtini, da bi domaći drugi period otvorili serijom 11:3, preokrenuli na 31:29 i držali sve konce utakmice u svojim rukama do samog kraja.

Već u drugoj četvrtini je španski predstavnik imao 13 poena viška, maksimalnih plus 19 u sedmom minutu trećeg perioda (73:54).

Ekipa Odeda Kataša je na startu četvrtog kvartala spustila zaostatak na minus osam, ali su Nikolaos Rogavopulos i Vanja Marinković trojkama odbili napad gostiju.

Makabi je u finišu pokušao da smanji zaostatak zbog eventualnog kruga u borbi za plej-of, pošto je u Beogradu slavio osam poena razlike. Imali su Izraelci poslednji napad, koji nije iskoristio Vejd Boldvin, nakon čega je planuo, bacio loptu u pravcu sudije i unio mu se u lice.

Prva figura meča bio je Markus Hauard sa 26 poena. Dvocifreni u Ivanovićevom sastavu bili su još Marinković sa 14, Rogavopulos sa 13, Kodi Miler-Mekintajer i Maik Kocar sa po 10 poena.

Na drugoj strani 25 poena Boldvina, pod 12 Hasijela Rivera i Džoša Niba, kao i 11 Lorenca Brauna.

Znatno neizvjesnije bilo je u duelu Bajerna i Olimpijakosa – 72:76 (14:18, 24:17, 13:19, 21:22)

Ispostavilo se da je u veoma neizvjesnom meču ključna bila serija gostiju na startu poslednje četvrtvine kojom su stekli devet poena viška (60:51).

Bavarci su istina brzo prišli na 59:60, nakon čega je prednost Pirejaca varirala od tri do šest poena, da bi plejmejker domaćih Silvan Fransisko, tri sekunde prije kraja pogodio za 72:74.

Ipak, Janulis Larencakis je stavio tačku na meč.

Pobjednike su predvodili Tomas Vokap sa 16, Filip Petrušev sa 13 i Ignas Brazdeikis sa 11 poena.

Fransisko i Serž Ibaka su ubacili po 18 poena za Bajern.

Real Madrid je opravdao ulogu favorita protiv Asvela 86:79 (24:18, 21:17, 17:15, 24:29).

Geršon Jabusel sa 26 poena bio je najefikasniji u pobjedničkom timu. Dvocifeni su bili još Argentinci Gabrijel Dek sa 12 i Fakundo Kampaco sa 10 poena.

U timu iz Vilerbana 23 poena Parisa Lija, 18 Majka Skota, 12 bivšeg košarkaša Budućnosti, Edvina Džeksona i 11 Dešona Tomasa.