VREMEPLOV: Noć kada je Budućnost šokirala budućeg šampiona Evrope

Vremena za CSKA u Morači više nije bilo. Foto: Evroliga

Prije tačno pet godina, 23. novembra u ovo vrijeme, košarkaški klub Budućnost ostvario je jednu od svojih najvećih pobjeda u istoriji. U grotlu Morače pao je moskovski CSKA – 93:92 (17:21, 18:28, 30:18, 28:25)!

Te večeri, u sklopu 9. kola Evrolige, gostujući zvjezdani sastav krenuo je dominantno – serijom 0:11. Imao je CSKA tokom utakmice i maksimalnu prednost od čak 17 poena razlike, ali mu ni to na kraju nije bilo dovoljno da trijumfuje.

“Ne zna ruska zima što je podgorički sjever” – glasio je transparent na tribinama Morače, što se na kraju i obistinilo na samom parketu.

Tim Aleksandra Džikića u trećoj četvrtini krenuo je da topi prednost slavnog suparnika, dobivši je 30:18, a kako je utakmice tekla prema svom kraju tako je i vreli ambijent došao do usijanja, pa je pobjednik odlučen praktično u foto-finišu.

Budućnost je sipala sa linije 6,75, čemu svjedoči čak 14 pogođenih trojki, uz premijerno vođstvo na tri minuta do kraja utakmice (85:84). Svejedno, CSKA je vodio do samog kraja, a pri rezultatu 91:92, na svega desetak sekundi do kraja, Edvin Džekson iz velike udaljenosti nije uspio ni da dobaci do obruča, ali se pod košem ukazao maestralni Danilo Nikolić i položio loptu od table u koš za 93:92.

Potom je na dvije sekunde do kraja Kori Higins šutirao sa zvukom sirene, ali nije pogodio, nakon čega su tribine doživjele delirijum, a Budućnost ostvarila istorijsku pobjedu nad megalomanskom posadom Dimitrisa Itudisa.

Erl Klark nosio je crnogorski klub sa 18 poena (tri trojke). Nemanja Gordić ubacio je jedan manje (uz sedam asistencija), a Nikolić meč završio sa 14 poena, četiri trojke i pobjedničkim košem, dok je Koti Klark imao učinak od 12 poena.

Nando De Kolo bio je najefikasniji igrač ruskog sastava sa 19, dok je Vil Klajbern dodao 15 poena.

Bez sumnje, nezaboravna noć u Morači i skalp velikana koji je osam puta nosio na glavi krunu evropskog šampiona, a posljednji put to je učinio upravo te sezone.