Žakelj položio prijemni ispit: Budućnost iščupala pobjedu protiv Trenta

Nevjerovatan meč, puno preokreta, rezultatske klackalice, ali na kraju iščupan trijumf nakon produžetka. Košarkaši Budućnost Volija savladali su Trento 98:96 u prvom meču Andreja Žakelja na klupi Plavih čime je prekinuta serija od četiri vezana poraza u Evrokupu.

Nevjerovatno bitna pobjeda za crnogorskog šampiona, ali i za slovenačkog stručnjaka koji je ekipu preuzeo u subotu i nije imao previše vremena za adekvatnu pripremu ovog meča. Nakon 40 minuta igre semafor u “Morači” pokazivao je 85:85, a u dodatni pet minuta Budućnost je uspjela da iščupa pobjedu. Na krilima Joana Makundua, Mekinlija Rajta (promašio napad za pobjedu u regularnom dijelu), uz bitne poene Brendona Pola i Petra Popovića.

Žakelj je večeras pružio svim igračima šansu, za razliku od Petra Mijovića, znatno veću minutažu imao je Flečer Megi, a minute su upisali i Marko Jagodić Kuridža i Andrija Grbović. Međutim, večeras su Podgoričani letjeli na krilima nevjerovatnih Makundua i Rajta. Prvi je upisao 23 poena uz osam skokova, dok je drugi meč završio sa 22 poena.

Plavi su večeras od starta morali da jure prednost italijanskog predstavnika koji je već u prvoj četvrtini imao dvocifrenu prednosti – serijom 8:0 stigao je do 17:6.

Uspjela je Budućnost da se vrati, serijom 13:2 da preokrene i od tada smo gledali rezultatsku klackalicu. Na poluvremenu je bilo 44:45. Gdje smo stali u prvom, nastavilo se u drugom dijelu. Smjenjivale su se ekipe u vođstvu, ni Budućnost ni Trento nisu uspijevali da steknu opipljiviju razliku i bilo je jasno da nas čeka dramatična završnica.

Nakon trojke Makundua Budućnost je u posljednji minut ušla sa 83:82, ali je nevjerovatni Andrejs Gražulis uzvratio svojom petom trojkom za 83:85. Na 45 sekundi prije kraja Rajt je pogodio nakon solo prodora, imao je napad i za pobjedu, ali je izblokiran.

Ušlo se u dodatnih pet minuta, nakon zakucavanja Makundua Budućnost je stigla do 98:93, činilo se da je to to, ali da drama bude potpuna potrudio se Prentis Hab. Tešku trojku preko francuskog krilnog centra pogodio je bek Trenta.

U nastavku je Rajt promašio, a Kamar Boldvin promašio prvo bacanje, a potom namjerno i drugo.

Uspjela je Budućnost da izdrži i upiše treću pobjedu u sezoni. Veoma bitnu. Zbog samopouzdanja ekipe, novog trenera, ali i zbog nastavka sezone u drugom po jačini evropskom takmičenju.