EVROLIGA / FINALE

Zeleno čudovište Ergina Atamana otelo krunu Kralju

Košarkaši Panatinaikosa prvaci su Evrope po prvi put još od 2011. godine, a ukupno sedmi trofej put u istoriji. Večeras su Zeleni sa 95:80 savladali Real Madrid i detronizovali kraljevski klub.

Real je na spektakularan način otvorio utakmicu. Pogađali su iz svih pozicija o čemu svjedoči čak 36 poena Madriđana u prvoj četvrtini. Panatinaikos nije pronalazio formulu da defanzivno zaustavi uragan koji ih je udario. Veliki problem bila su i tri brza faula Kendrika Nana.

Ipak, u napadu su imali solidan ritam pa su poslije 10 minuta bili na prihvatljivih -11 (36:25).

Situacija se okreće potpuno u drugoj četvrtini. Od vođstva 41:27 za Real grčki tim, koji je na ovom meču imao veliku podršku svojih navijača, napravio je seriju 18:5 i prišao na samo poen zaostatka (46:45).

Na 20 sekundi do kraja Fakundo Kampaco je trojkom vratio svom timu malo osjetljiviju razliku, 54:47. Ipak, poluvrijeme je zaključeno poenima Kostasa Slukasa, a na veliki odmor otišlo se sa rezultatom 54:49 u korist branioca titule.

Očekivano, nešto tvrđe se ušlo u drugo poluvrijeme. Odbrane su krenule da se igraju mnogo jače, a sudije su dozvolile više kontakta. Kao da je to prijalo Panatinaikosu koji je poslije četiri minuta igre i trojke Nana po prvi put poveo, 58:56. Ćus Mateo bio je prinuđen da zatražni tajmaut.

Odjednom su počeli svi da promašuju, a velika nervoza zavladala je na parketu. U prvih sedam minuta drugog poluvremena Real je ubacio samo tri poena, a mučenje je prekinuo Vensan Poarje. Nije im to pomoglo s obzirom da je ovo bila najneefikasnija četvrtina Reala u ovoj sezoni Evrolige – ubacili su samo sedam poena.

Na 10 minuta do kraja PAO je imao, za ovakav meč, veliki tri poena viška – 64:61.

Dinos Mitoglu je na osam minuta do kraja pogodio trojku za potpuni delirijum navijača Panatinaikosa u Uber areni i vođstvo tima Ergina Atmana od 71:65. Novi tajmaut Matea ništa nije pomogao s obzirom da je u sljedećem napadu Džerijan Grent pogodio za dva i odveo PAO na velikih osam razlike, 73:65.

Potpuno izgubljeno djelovao je Real u tim momentima, a vještačko disanje dao im je Mario Hezonja sa dva poena uz faul. Stao je madridski klub u zonsku odbranu što je zbunilo Zelene, a na drugoj strani pogađa Serhio Ljulj i smanjuje na 73:71.

Ispostaviće se da je Ljulj samo započeo potpuni spektakl njega i Slukasa. Prvo Grk pogađa dvije trojke i odvodi PAO na 79:71, pa onda čuveni Španac uzvraća identično na drugoj strani, a Edi Tavares na četiri minuta vraća Real isto toliko poena zaostatka – 80:76.

Poslije tajmauta Atamana 7:0 serija Panatinaikosa u režiji Nana i Mitoglua kojom su Zeleni otišli po prvi put na dvocifrenu prednost, 86:76, i čini se potpuno slomili otpor Madriđana. Do kraja su potpuno deklasirali Real i sa skoro 20 razlike pobijedili.

Perfektnu partiju imao je Kostas Slukas koji je meč završio sa 24 poena, bez promašaja iz igre i sa samo jednim promašenim slobodnim bacanjem. Kendrik Nan ga je pratio sa 21 poenom. Dovcifreni su bili još Matijas Lesor sa 17 i Džerijan Grent sa 11 poena.

Kod Reala Džanan Musa je sa 15 poena završio meč kao najefikasniji. Fakundo Kampaco je dodao 12, a Serhio Rodrigez 11 poena.