ABA LIGA / 18. KOLO

Zvezda umalo prokockala +21, ali na kraju slavila u derbiju

Poslije više od dva i po sata velike borbe i tenzije košarkaši Crvene zvezde su u 18. kolu ABA lige na svom terenu savladali ekipu Partizana, 88:86.

Zvezda je nošena dobrim šutem za tri poena poslije šest minuta igre stigla do dvocifrene prednosti (15:4). Crno-bijeli su se oporavili od uvodnog “šoka” i na dva minuta do kraja prve dionice prišli na sedam poena zaostatka. Međutim, Zvezda tu ponovo pravi seriju u finišu ove četvrtine poslije kojih je imala, do tada, najvećih +13 (28:15).

Nikako nisu uspijevali momci Željka Obradovića u prvom poluvremenu da pronađu ofanzivni ritam. Crveno-bijeli su konstatno preuzimali u odbrani na šta se Kevin Panter i drugovi nisu baš najbolje snašli. Po prvi put na meču prednost je porasla i preko 20 poena viška na malo manje od četiri minuta do kraja prvog poluvremena (46:25). Upravo Kevin Panter je u finišu druge dionice pogodio uz faul i spustio svoj tim na 14 poena zaostatka, ali je u posljednjem napadu prvog poluvremena Miloš Teodosić iznudio tri bacanja i sve ih pogodio za konačnih 55:38 poslije 20 minuta igre.

Partizan je mnogo bolje, prije svega energetski, otvorio drugo poluvrijeme. Zaigrali su agresivnije u odbrani šampioni ABA lige i to im je donijelo smanjenje zaostatka u prvih pet minuta drugog dijela igre na 11 poena deficita. Janis Sferopulos je morao da reaguje tajmautom. Trojkama Rokasa Gedraitisa i Nemanje Nedovića crveno-bijeli su odbili nalet Partizana pa je Željko Obradović morao da reaguje tajmautom. Nakon 30 minuta igre bilo je 72:56.

Priča iz treće ponovila se i u četvrtoj četvrtini. Partizan je uspio ponovo da priđe – na četiri minuta do kraja meča bilo je “samo” -11 poslije trojke Kevina Pantera, 81:70. Po prvi put poslije prve četvrtine crno-bijeli su prišli na jednocifren zaostatak na tri i po minuta do kraja, 81:73. Zvezda je odgovorila polaganjem Nedovića i vratila +10. Od tog momenta kreće potpuni povratak Partizana. Na 28 sekundi do kraja prišli su na tri poena zaostatka, a potom je Zvezda izgubila loptu i ostavila rivalu 21 sekundu za napad.

Aleksa Avramović je pogodio jedno od dva bacanja i smanjio zaostatak na 85:83, a Zvezdi je ostalo 17 sekundi za napad. Savim logično Partizan je odmah pravio faul, a Nedović je takođe bio polovičan sa bacanja. Rokas Gedraitis je napravio faul potom na šutu za tri, a Džejms Naneli je iskoristio svako i izjednačio. I onda se dešava ono što niko nije očekivao. Jago dos Santos preuzima odgovornost i polaganjem ide do kraja i donosi pobjedu svom timu.

Najefikasniji u kod crveno-bijelih bio je Adam Hanga sa 15 poena. Džoel Bolomboj upisao je dabl-dabl (14 poena, 13 skokova). Dvocifreni su bili još Jago (13 poena), Nemanja Nedović (11 poena) i Rokas Gedraitis (10 poena).

Kod Partizana najraspoloženiji je bio Džejms Naneli sa 19 poena, a odličan nastup imao je i Frenk Kaminski sa 18. Sa dvocifrenim učinkom meč su završili i Kevin Panter (14 poena), Aleksa Avramović (13 poena) i Zek LeDej (13 poena).