ABA LIGA / FINALE

Zvezdi prva bitka u ratu za regionalnog šampiona

Nedović i Smit večeras u Pioniru, Foto: ABA liga

Borba, neizvjenost, više od dva i po sata košarke, povrede, zamrznuto vrijeme u finišu utakmice, svega je bilo na otvaranju finalne serije ABA lige između Vječitih rivala, a Crvena zvezda je uspjela da odbrani domaći parket i savlada ekipu Partizana 85:82 (17:20, 22:19, 25:22, 21:21).

Heroji velike pobjede Crveno-bijelih nad aktuelnim šampionom regionalnog takmičenja su Dejan Davidovac i Jago Dos Santos. Reprezentativac Srbije dobio je duel protiv Zeka Ledeja u borbi za “mrtvu loptu” na 14 sekundi do kraja, ranije je Brazilac postigao vrlo važne poene uz faul.

Bolje su gosti otvorili utakmicu, poveli pet razlike, na krilima Kevina Pantera koji je u prvoj četvrtini postigao osam poena, ali i Džejmsa Nanelija sa dvije pogođene trojke. Kratko je Zvezda uspjela da preokrene, pogađali su Dejan Davidovac i Luka MItrović u tim trenucima… Domaćin je izveo čak deset slobodnih bacanja u uvodnih deset minuta, pogodio pet, dok je Partizan samo dva puta bio “na liniji”.

Kao i na početku, tako je Partizan i na startu druge četvrtine djelovao bolje, a nakon trojke Alekse Avramovića ima +7, odnosno 23:30. Poslije slobodnih bacanja Mateuša Ponitke bilo je i +9 za Crno-bijele, ali onda se domaćin trojkom Branka Lazića i Jaga Dos Santosa potpuno vraća u meč – 35:35. Uspjela je Zvezda da preokrene laganim poenima Davidovca, ali na pola sekunde prije odlaska na odmor Zek Ledej je ubacio svoje prve poene za totalni egal – 39:39. Poslije 20 minuta igre Partizan je imao dva skoka više, ali i pet izgubljenih lopti naspram samo jedne Zvezdine, uz to su izabranici Janisa Sferopulosa imali i šest asistencija više.

Baš kao i u prve dvije četvrtine Partizan je rano “ispucao” bonus, pa samim tim vrlo brzo ušao u probleme sa faulovima i ličnim greškama. Inače, ovaj period meča obilježila je povreda velikog talenta Crvene zvezde Nikole Topića koji planiram da izađe na ovogodišnji draft NBA lige 26. juna.

Trojkama Miloša Teodosića, te zakucavanjem i poenima sa linije za slobodna bacanja Mitrovića uspjela je i Crvena zvezda da dođe do devet poena prednosti – 61:53. Ipak, munjevit je bio odgovor tima Željka Obradovića – dalekometnom paljbom Kevina Pantera i Džejlena Smita Partizan je pred odlučujućih deset minuta smanjio na 64:61.

Produžili su gosti seriju poena i u posljednjoj dionici derbija, pa preko Bruna Kabokla stigli i do prednosti 64:65. Brzo je odgovorila Zvezda, nakon strahovite rampa Džoela Bolomboja nad Ponitkom, napad domaćina ubrzao je Dos Santos, a trojku pogodio kapiten Brako Lazić za 69:65. Međutim, sve se jako brzo mijenjalo u Pioniru, Partizan je imao nezaustavljivog Džejmsa Nanelija, a iskusni šuter je vezao dvije trojke, pogodio slobodna bacanja pa su gosti opet okrenuli na pet minuta do kraja – 71:73. Igralo se potom koš za koš sve do 2:07 do kraja kada je Dos Santos pogodio uz faul i donio kakvu-takvu prednost domaćinu – 81:78. Minut i po se praktično igralo bez koša dok Panter nije pgodio sa bacanja na 37.5 sekundi do kraja- 81:80.

U posljednjih pola minuta susreta bizarna situacija! Naime, pri napadu Crvene zvezde bukvalno je stao sat, vrijeme se zaledilo, pa je sudijska trojka Pukl-Jovčić-Kardum dugo vijećala izazvala višeminutni prekid i na kraju odlučila da je do kraja susreta ostalo 14 sekundi, a ne 24 koliko je pokazivao semafor u Pioniru. Uz to je svirana “mrtva lopta” između Davidovca i Ledeja, a uspješniji je bio košarkaš domaćina i izazvao reprezentativca Azerbejdžana da napravi faul. Oba puta Davidovac precizan na 11,6 sekundi do kraja (83:80). Do kraja smo gledali penal seriju, upravo je Davidovac bio mirne ruke, Partizan je imao posljednje 4,5 sekunde napada, Aleksa Avramović sa centra nije uspio da pogodi za produžetak.

U pobjedničkom timu Zvezde istakao se Dos Santos sa 18 poena, šest asistencija i četiri skoka. Po 14 poena ubacili su Mitrović i Teodosić, a 12 Davidovac. Za Partizan 27 poena Nanelija (trojke je šutirao 6/9), dvocifren je bio još Panter – 13 poena.

Drugi susret finalne serije ABA lige igra se takođe pred navijačima Crvene zvezde u srijedu, u Pioniru.