Pred nama je uzbudljivo sportsko veče – polufinala košarkaške Evrolige donose borbu za mjesto u velikom finalu, dok se istovremeno u Italiji odlučuje kome će pripasti titula šampiona Serije A.
TIKET DANA – Petak 23. Maj
Sat | Lobbet | Tip | Kvota |
---|---|---|---|
17:00 | FENERBANČE – PANATINAIKOS | 2 | 1.80 |
20:00 | OLIMPIJAKOS – MONAKO | ispod 161.5 | 1.80 |
20:45 | KOMO – INTER | GG | 1.70 |
20:45 | NAPOLI – KALJARI | 1‑1 | 1.55 |
Panatinaikos ulazi u polufinale Evrolige sa jasnim šampionskim mentalitetom, oslonjen na iskustvo, kvalitet i dokazanu sposobnost da pruži najbolju košarku kada je to najpotrebnije. Iako je regularni dio sezone bio daleko od savršenog, ova ekipa je kroz četvrtfinale protiv Anadolu Efesa pokazala prepoznatljiv karakter i stabilnost, što su osobine presudne za najviši nivo evropske košarke. Većina igrača Panatinaikosa ima iza sebe iskustvo osvajanja Evrolige, što ne samo da donosi dodatno samopouzdanje, već i mirnoću u ključnim momentima – faktor koji često odlučuje pobjednika u ovakvim susretima.
Najveći adut Panatinaikosa je, bez sumnje, Kendrik Nan, zvanično najbolji igrač Evrolige. Iako je imao slabijih partija u četvrtfinalu, ovakvi izazovi samo su dodatna motivacija za igrača njegovog kalibra. Nan je ove sezone bio okosnica napadačke igre, a njegov duel sa Fenerbahčeovom odbranom mogao bi biti presudan za tok meča. Na njegovu stranu ide i činjenica da će trener Ergin Ataman, jedan od najuspješnijih evropskih stručnjaka u završnici sezone, sigurno pronaći način da maksimalno iskoristi slabosti protivnika i dodatno motiviše svoj tim.
Ono što dodatno jača Panatinaikos jeste dubina i kvalitet spoljnih linija. Kostas Slukas je lider koji najbolje partije pruža kada je ulog najveći – njegova sposobnost da preuzme odgovornost u završnici i donese prave odluke čini razliku na terenu. Veliku energiju donosi i povratak Lesora nakon povrede. Iako možda nije potpuno spreman, njegovo prisustvo pod košem daje dodatnu čvrstinu i raznovrsnost u igri, što posebno mže doći do izražaja protiv tima koji je ove sezone često imao problema sa rotacijom i povredama.
Treba naglasiti i doprinos Mitogloua i Osmana, koji su u četvrtfinalu pokazali koliko mogu biti važni u odlučujućim momentima. Igra Panatinaikosa je napadački raznovrsnija i bogatija od Fenerbahčeove, uz više kreatora na spoljnim pozicijama i igrača naviknutih na pritisak velikih utakmica. Kada se uzme u obzir i međusobni skor iz ove sezone – dva trijumfa Panatinaikosa (i u Atini i Istanbulu) – jasno je da grčki tim ima psihološku prednost.
Sa druge strane, Fenerbahče ulazi oslabljen, bez Vilbekina, što dodatno umanjuje njihov napadački potencijal i smanjuje broj rješenja u odlučujućim fazama meča. Njihova prednost u skoku i defanzivnoj tranziciji teško može nadomjestiti izostanak kreativnosti i lidera u napadu, posebno kada se suoče sa agresivnom i iskusnom ekipom kakva je Panatinaikos.
U ovakvim mečevima, gdje svaka greška može biti kobna, presuđuju iskustvo, širina rostera i sposobnost da se sačuva hladna glava kada pritisak raste. Sve ove prednosti na strani su Panatinaikosa. Sa šampionskim iskustvom, najboljim igračem Evrolige, povratkom važnog centra i trenerom koji zna kako se osvajaju najvažnije utakmice, Panatinaikos je favorit da izbori plasman u veliko finale u Abu Dabiju.
OLIMPIJAKOS – MONAKO ispod 161.5 poena
Polufinale Evrolige između Olimpijakosa i Monaka donosi sudar timova koji su kroz sezonu gradili svoje identitete na potpuno različitim temeljima, ali ih je plej-of faza spojila u sličnom modusu – čvrstina u odbrani i maksimalna disciplina postali su prioriteti u najvažnijim mečevima. U takvom okruženju, realno je očekivati susret u kojem broj poena neće premašiti granicu od 161.5.
Olimpijakos je kroz regularni dio takmičenja izgradio reputaciju tima koji napada raznovrsno i efikasno, ali je pravi pomak napravljen tek u četvrtfinalu protiv Reala, gdje je defanzivna kompaktnost potpuno neutralisala napadački potencijal protivnika. Lideri tima, Furnije i Vezenkov, nametnuli su se kao igrači za velika djela, ali su ključnu podršku imali u dvojici plejmejkera – Vilijams-Gosu i Volkapu. Njihova sposobnost da igraju agresivno u odbrani, ali i da smireno usmjere napad, doprinijela je da Olimpijakos u plej-of seriji spusti ritam igre i značajno smanji broj posjeda. Upravo taj faktor, kontrola tempa i odbrambeni intenzitet, direktno utiče na broj poena, čineći utakmice Olimpijakosa znatno „tvrđim“ nego što je to bio slučaj u ranijem dijelu sezone. Dodatno, izostanak Evansa još više sužava rotaciju i smanjuje prostor za brže napade, pa je realno očekivati da Barcokasova ekipa igra sa još više opreza i strpljenja u organizaciji svakog posjeda.
Na drugoj strani, Monako je kroz sezonu prolazio kroz periode nestabilnosti, ali je sa dolaskom Tajsa dobio dodatnu čvrstinu u reketu i lidera u ključnim momentima. Iako je ofanzivno najviše oslonjen na individualna rješenja Džejmsa i doprinos Okoba, Monako nema naviku da forsira visok tempo kada su u pitanju mečevi visokog rizika, što je bilo posebno vidljivo u tijesnoj seriji protiv Barselone. U takvim duelima, Spanulisov tim često pribjegava dužim napadima i detaljnoj kontroli svakog posjeda, što automatski vodi do manjeg broja poena. Osim toga, ključnu ulogu u odlučujućim utakmicama preuzima odbrana, gdje su visoki igrači poput Tajsa i Dijaloa zaduženi da čuvaju reket i eliminišu lake poene protivnika.
Još jedan važan element u ovoj prognozi je međusobni skor ovih ekipa – pet pobjeda za Olimpijakos, pet za Monako u posljednjih deset okršaja, uz izuzetno neizvjesne i rezultatski tijesne mečeve. Već ove sezone su odigrali dva susreta, oba bez značajno puno koševa, što ukazuje da su njihovi dueli najčešće taktički zatvoreni i vođeni u niskom ritmu. Ulog polufinala dodatno podiže pritisak i gotovo sigurno tjera oba tima da maksimalno kontrolišu svaki napad, izbjegavajući nepotrebne rizike i lake poene iz tranzicije.
S obzirom na sve ove faktore – defanzivnu disciplinu Olimpijakosa, pojačanu čvrstinu Monaka sa dolaskom Tajsa, povredu važnog igrača u rotaciji grčkog tima, te istoriju njihovih međusobnih susreta u kojima dominiraju tvrde, taktičke bitke – očekivanje da će ukupan broj poena ostati ispod 161.5 djeluje sasvim realno. Polufinala Evrolige po pravilu donose oprez, defanzivne blokove i maksimalnu koncentraciju na svaki detalj, što ovaj tip čini izuzetno logičnim izborom.
Predstojeći duel između Koma i Intera donosi sve ono što se od jedne dramatične završnice Serije A očekuje – titula je u igri, pritisak je ogroman, a motivi su na vrhuncu. Međutim, pored borbe za trofej i istorijski značajnog trenutka, sve analize ukazuju na još jedan vrlo vjerovatan scenario – mreže će se na Sinigalji zatresti na obje strane.
Prvi i najvažniji razlog za to jeste trenutna forma oba tima. Komo je uspio da izgradi identitet ofanzivno orijentisane ekipe pod vođstvom Ceska Fabregasa, uz impresivnu seriju rezultata od početka aprila, što ih je i dovelo do iznenađujućeg plasmana u gornji dio tabele. Bez obzira na to što im nedostaje najbolji strijelac, Dijao, domaći su pokazali da mogu da pronađu put do gola kroz timsku igru i kreativnost, posebno zahvaljujući mladom Niku Pazu koji je već upisao šest golova i osam asistencija. Domaćima dodatnu energiju daje i serija od tri uzastopne pobjede na svom terenu, pri čemu su pokazali čvrstinu, ali i želju da igraju otvoreno, pa su protivnicima dopuštali šanse čak i kada su slavili.
Sa druge strane, Inter stiže pod imperativom pobjede i sa ofanzivnim arsenalom koji gotovo garantuje golove. Iako su u prethodnih osam gostovanja zabilježili samo dvije pobjede, „neroazuri“ su kroz cijelu sezonu potvrđivali napadački kvalitet – čak i u trenutku kada im je titula izmakla u posljednjim sekundama protiv Lacija. Povratak Pavara dodatno jača odbranu, ali prava prijetnja dolazi iz napada, gdje bi povratak kapitena Lautara Martineza mogao biti ključni faktor. Čak i ako Taremi bude morao da počne umjesto njega, podrška od strane Tirama i izuzetno raspoloženog Damfrisa (11 golova i pet asistencija) čini napad Intera izuzetno opasnim, posebno na utakmicama visokog uloga.
Takođe, kontekst utakmice dodatno naglašava mogućnost golova sa obje strane. Inter mora napasti od prve minute, jer samo pobjeda garantuje šansu za titulu. Ovakav pristup stvara prostore za brzu tranziciju Koma, što dodatno pogoduje efikasnoj igri, pogotovo uz podršku domaće publike i rasterećenost rezultatom. S druge strane, tim iz Milana je navikao na dramatične završnice i često reaguje golovima kada su pod pritiskom, što se potvrdilo i u posljednjim mečevima protiv direktnih rivala.
Dodatni faktor je i personalna situacija – domaćima će nedostajati nekoliko standardnih defanzivaca, pa se očekuje više prostora za protivničke napadače, dok je Inter pokazao slabosti u odbrani na gostovanjima, sa samo dvije pobjede u posljednjih osam mečeva van Meace. Ovakva kombinacija nagovještava otvorenu i neizvjesnu utakmicu u kojoj će obje ekipe imati dovoljan broj prilika da zatresu mrežu.
Napoli se nalazi na pragu istorije i sve ukazuje da je ovo veče kada će konačno podići pehar pred svojim navijačima. Domaći teren Stadio Diego Armando Maradona i jasna računica – pobjeda nad Kaljarijem garantuje titulu, čine okosnicu samopouzdanja tima Antonija Kontea uoči ove utakmice. Uprkos određenim padovima forme i povremenoj neefikasnosti, Napoli je u posljednjih šest kola ostao neporažen, upisavši četiri pobjede i dva remija, uz samo dva primljena gola. Takva defanzivna stabilnost postala je zaštitni znak Konteovih ekipa, a ove sezone je presudna u osvajanju bodova čak i kada napad ne funkcioniše besprijekorno.
Ogroman motiv dodatno pojačava činjenica da Napoli ima priliku da četvrti put u klupskoj istoriji postane šampion Italije, što bi ga izdvojilo kao najtrofejniji klub juga Apenina. Za ekipu kojoj je prošla sezona donijela tek deseto mjesto, takav uspon pod palicom iskusnog stratega najbolje svjedoči o karakteru i disciplini u svlačionici. Svaki detalj ove utakmice usmjeren je ka osvajanju tri boda – od mentaliteta Kontea, koji i pored komplikovanog odnosa sa predsjednikom kluba pokazuje vrhunski profesionalizam, do činjenice da je Napoli i dalje gospodar svoje sudbine bez potrebe da se osvrće na rezultat Intera.
Napad Napolija, iako statistički skromniji nego što je uobičajeno za šampionske timove, dobija dodatnu dimenziju zahvaljujući Romelu Lukakua. Prvi napadač tima igra posebno inspirisano protiv Kaljarija – već je bio strijelac i dvostruki asistent u prethodnom duelu ovih rivala, a ove sezone je direktno učestvovao u devet golova na Maradoni, što nijedan drugi igrač u Seriji A nije uspio. Njegovo iskustvo, fizička nadmoć i psihološka spremnost za važne utakmice predstavljaju garanciju da će Napoli već u prvom poluvremenu vršiti kontinuirani pritisak na gol gostiju. Podršku mu pruža Raspadori, dok je na sredini terena ključnu ulogu preuzeo Mektomini, igrač koji je u 2025. upisao čak sedam golgeterskih učinaka kod kuće i time potvrdio klasu u najvažnijim trenucima.
Istorija duela na Maradoni takođe daje čvrstu osnovu optimizmu – Napoli je slavio u devet od posljednjih dvanaest međusobnih susreta na svom stadionu protiv Kaljarija, uz prosjek od 2,5 gola po meču. Ovoga puta gostujući sastav nema pritisak rezultata, jer je opstanak već obezbijeđen, što dodatno otvara mogućnost da se Napoli nametne od prvog minuta. Kaljari ove sezone ima samo tri pobjede na strani, a ekipa Davida Nikole često pokazuje ranjivost u uvodnim fazama utakmica, posebno protiv timova koji agresivno ulaze u meč.
Uz sve ove faktore, uključujući motivaciju zbog mogućeg slavlja na domaćem terenu, bogato iskustvo ključnih igrača, izuzetnu formu napadača i istorijski skor protiv Kaljarija, Napoli ima sve preduslove ne samo za pobjedu već i za vođstvo na poluvremenu. Očekuje se da ekipa odmah preuzme inicijativu, iskoristi eventualnu opuštenost gostiju i dočeka kraj prvog dijela s prednošću koja će trasirati put ka tituli. Ovakva prilika za ulazak u vječnost neće biti propuštena – Napoli je favorit da već nakon 45 minuta napravi ključni korak ka šampionskoj proslavi.