Ajkule se provukle nakon 10 serija peteraca: Tešanović heroj

Vaterpolisti Crne Gore provukli su se na otvaranju Evropskog prvenstva u Hrvatskoj. Ajkule su u prvom kolu A grupe savladale Francusku tek nakon 10 serija peteraca sa 20:19 – 10:10 (2:4, 2:1, 3:2, 3:3 – 10:9).

U heroja je izrastao Petar Tešanović, koji je u desetoj seriji raspucavanja odbranio peterac Ugu Kruziji. Tačku je stavio Aleksa Ukropina sigurnom realizacijom sa pet mečeva.

Šampionat je i van bazena počeo loše za ekipu Vladimira Gojkovića, pošto je Đuro Radović povrijedio prst na poslednjem treningu.

Od starta su se mučile Ajkule. Miroslav Perković i Vlado Popadić su tokom prva četiri minuta pronalazili put do mreže za 1:1 i 2:1, ali napad sa igračem više nije funkcionisao.

Naši vaterpolisti su prvi gol sa igračem više postigli sredinom drugog kvartala. Bio je to napad sa dva igrača više, kada je mrežu rivala zatresao Dušan Matković. Isti igrač je na startu treće četvrtine prvi put pogodio kada su vaterpolisti Crne Gore imali napad sa jedni igračem više. Bilo je to iz šestog pokušaja.

Crnogorci od vođstva 2:1 tačno šet minuta i 22 sekunde nijesu uspijevali da zatresu mrežu.

Trikolori su za to vrijeme golovima Kruzije, Marzukija i Bjorha vezali tri pogotka i poveli 4:2.

Sprečavao je u tim momentima Petar Tešanović Pijetlove da se još više odlijepe. Odbranio je kapiten peterac bivšem crnogorskom reprezentativcu Kruziji.

Vladan Spaić je prekinuo prazan hod, da bi kasnije Matković, na već opisan način, sa dva gola na startu drugog poluvremena, te Mačić vezali tri gola i donijeli preokret u prvom minutu trećeg perioda – 6:5.

Igralo se potom gol za gol, sve dok Toma Vernu na zatvaranju treće i na startu poslednje četvrtine nije vratio prednost na stranu Francuza (8:7). Posebno je nesrećno primljen taj drugi gol, kada se lopta od prečke odbila u leđa Tešanovića i završila u mreži.

Kada su Kruzija i Vernu na četiri minuta i 27 sekundi do kraja, poslije odbitka, pogodili za 10:8, Gojkovićevi izabranici našli su se u teškoj situaciji.

Matković i Aleksa Ukropina, na minut i 49 sekundi prije poslednjeg zvuka sirene su ipak našli izlaz.

Obje reprezentacije su nakon toga imale par šansi da sve riješe u regulanom toku meča, ali nisu uspjele.

U penal-ruletu su svi izvođači bili sigurni do pomenute desete serije.

CRNA GORA – FRANCUSKA 20:19 (2:4, 2:1, 3:2, 3:3, 10:9)

Bazen na Gružu u Dubrovniku. Sudije: Stavridis (Grčka) i Kolombo (Italija). Igrač više: Crna Gora 10 (4), Francuska 8 (4). Peterci: Francuska 2 (1).

CRNA GORA: Lazović, Brguljan 2, Perković 4, Averka 1, Mačić 1, Popadić 3, Vidović 2, Vujović, Ukropina 3, Spajić 1, Matković 3, Radović, Tešanović.

FRANCUSKA: Hovhanisjan, Saudadije, Kruzija 4, Živković 2, Kas, Vernu 6, Marion-Vernu 2, Bjork 1, Marzuki 4, Bodega, Vanpeperštrate, Kanone, Fontani.

Strijelci u seriji peteraca: Vidović 2, Perković 2, Popadić 2, Brguljan 2, Urkopina 2 (Crna Gora), Vernu 2, Živković 2, Marzuki 2, Marion-Vernu 2, Kruzija 1 (Francuska).