Alkaraz je kralj Vimbldona

Alkaraz pokorio Vimbldon. Foto: Adam Davy/Press Association/Pixsell

U 136. izdanju Vimbldona španski teniser Karlos Alkaraz savladao je Novaka Đokovića 3:2 (1:6, 7:6, 6:1, 3:6, 6:4), i osvojio svoj drugi Grend slem u karijeri.

Nakon US Opena 2022. godine, dvadesetogodišnji Španac iz Mursije postao je kralj legendarnog londonskog turnira i prekinuo četvorogodišnju dominaciju srpskog tenisera, nakon skoro pet sati maratona.

Sve je počelo sa sjajnim prvim gemom u kojem je Španac imao brejk loptu, ali je nije iskoristio što je dalo krila Đokoviću da prvi set okonča i više nego dominantno. Nakon dva uzeta brejka bilo je jasno da će furiozno doći do prednosti što je i učinio.

Pri rezultatu 5:0 u gemovima za kratko se probudio Alkaraz ali Novak je “sa nule” u sedmom gemu sebi donio trijumf od 6:1, nakon svega 35 minuta igre.

Prvi reket svijeta poveo je u drugom setu sa 2:0 uzevši brejk loptu, što je mnogobrojna publika centralnog sa ushićenjem ispratila. Đokovića nije služio prvi servis ali je uspio da vrati brejk – a u sledećem gemu i izjednači na 2:2.

Španac ponovo dolazi do prednosti ali je iskusni Novak već u sledećem naletu preokrenuo i došao do izjednačenja koje je označilo početak “rata” dvojice tenisera.

Igra nerava

Parali su oči svim ljubiteljima tenisa, pa i filmskoj eliti koju su predvodili Danijel Krejg i Bred Pit. A, kako to obično biva, neizvjesne i gotovo izjednačene setove rešava taj – brejk. I dodatni gem bio ujednačen ali je iz njega kao pobjednik izašao Alkaraz, što je značilo – poravnanje.

Namirisao je Karlitos da bi mogao da navede meč na svoju vodenicu, pa je u trećem setu sjajnim izdanjem došao do 3:0 što je kolegu sa druge strane mreže na trenutke dekoncentrisalo, pa nije iskoristio čak četiri brejk lopte.

Ono što je definitivno obilježilo napeti set jeste četvrti gem koji je trajao 27minuta. Tri brejka napravio je Alkaraz pa je kao što je Novak slavio u prvom, on uradio u četvrtom, slavio sa 6:1 i preokrenuo rezultat u svoju korist.

Zanimljivu opasku na dešavanja na terenu imao je Nik Kirjos

U egal četvrtom setu, koncentracija je bila krucijalna stvar a više je imao Novak Đoković. Ključni momenat desio se kada je uzeo brejk sredinom seta i poveo, da bi potom se potom Alkarazu desilo ono što ne bi smjelo – pad u igri. Ugasio se pirinejski motor što je na najbolji mogući način iskoristio osmostruki osvajač Vimbldona i izjednačio na 2:2.

Već rečeno, ali mora opet – igra nerava. Poslednji set donio nam je ono najbolje što trenutno “bijeli sport” može da nam pruži. Karlos Alkaraz je pokazao zašto je broj jedan i zašto se budućnost svjetskog tenisa piše njegovim imenom.

Ključni momenat desio se u trećem gemu kada je uzeo brejk Španac, nakon toga pad u igri Đokovića koji je na kraju mogao samo da se pokloni na sjajan “kambek” Alkaraza.