FINALE AUSTRALIJAN OPENA

Andiamo, Siner!

Siner osvojio Melburn, FOTO: X

U prvom finalu Australijan opena bez “Velike trojke” od 2005. godine radovao se Janik Siner! Italijan je poslije velikog preokreta u pet setova pobijedio Danila Medvedeva za prvi Grend slem trofej u karijeri: 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3.

Inače, 22-godišnji Tirolac je prvi Italijan koji je ikada osvojio Australijan open. A, šta reći za Danila Medvedeva koji treći put gubi meč za trofej u Melburnu. Prvo ga je 2021. godine u tri seta razbio Novak Đoković, a onda je 2022. godine doživio praktično istu sudbinu kao večeras, imao je 2:0 protiv Rafaela Nadala i izgubio dobijeno.

Finale po ukusu navijača. Silovito je počeo Rus, Italijan kao da se stegnuo od težine meča, ali kako je vrijeme prolazilo tako se Siner navikavao na atmosferu finala i imao znatno više snage od Medvedeva koji je rekorder po broju provedenih sati na Australijan openu – 24 časa bio je na terenu!

Prva dva seta Danil Medvedev odigrao je savršeno. Rus, pet godina startiji od italijanskog rivala, ušao je u meč daleko energičnije i srčanije nego što je to bio slučaj sa Sinerom. Već na drugi servis gem rivala Medvedev pravi brejk, razornim udarcima sa osnovne linije ulazio je u svaku poru Sinerovog terena. Uz to, Moskovljanin je maestralno servisa, ispalio šest asova i prepustio Tirolcu svega tri poena nakon svog prvog servisa.

U drugom setu nije Medvedev toliko bio ubitačan, koliko je Siner griješio. Primjera radi, Medvedev je imao 14 vinera u prvom setu, u drugom isto koliko i protivnik – devet, ali je Italijan napravio 14 neiznuđenih grešaka i osvojio samo 50% poena na svoj prvi servis. Dva brza brejka napravio je Rus, poveo 5:1, kratko je uzvratio Siner vrativši jedan svoj izgubjeni servis, ali to je bilo sve – opet 6:3 i to je već 2:0.

Tokom trećeg seta teniseri su ljubomorno i bez većih problema čuvali svoj servis, ali tenzija i pritisak kružili su tribinama krcate Rod Lejver arene. Čekalo se ko će prvi da popusti, psihološku prednost imao je Medvedev, ali je Siner dokazao da nije slučajno savladao Novaka Đokovića i do duela sa apsolutnim šampionom Australije stigao bez izgubljenog seta – prvu i jedinu bejk priliku u trećem setu Italijan je predvodio u zlato i smanjio na 2:1 u setovima.

U četvrtom setu slična priča kao u trećem, s tim što je Medvedev u ranoj fazi ove dionice meča pokazao prve ozbiljnije znake umora i dekoncetracije, ali Siner nije uspio to da kazni i iskoristi već prvu brejk šansu na servis protivnika. Mnogo je fizički patio Moskovljanin, imao problema sa žuljevima, a Siner namirisao krv i stigao do izjednačenja oduzevši servis rivalu u desetu gemu – 2:2.

Posustao je Medvedev, ostao bez snage, a nemoć Rusa samo je hranila Italijana koji je osjeća moć sadašnjeg trenutka, napravio brejk u šestom gemu i trasirao put ka najvećoj pobjedi u karijeri.

Gledajući cijeli turnir – zasluženo. Siner je dominirao protiv svakog rivala, podsjetimo da kralju Australije Novaku Đokoviću nije dozvolio niti jednu brejk šansu, ostale protivnike dobio je bez kapi prolivenog znoja, izuzev finala u kojem su potrebne ruke, noge, ali prije svega – glava.