Bolji ne postoji

Apsolutni vladar ATP liste, FOTO: EXPA/ laPresse/ Marco Alpozzi/PIXSELL

Prije devet dana Novak Đoković savladao je Holgera Runea u četvrtfinalu pariškog Mastersa, a potom stigao i do titule, a večeras je u 1. kolu A grupe završnog Mastersa u Torinu, poslije više od tri sata igre, savladao žilavog Danca sa 2:1, po setovima 7:6(4), 6:7(1), 6:3.

Mnogo razloga za slavlje nakon ovog trijumfa ima srpski teniser, a prvi je da će godinu definitivno završiti kao prvi igrač na ATP listi – osmi put u karijeri, te je na taj način popravio lični rekord, davno mu je iza leđa ostao Pit Sampras koji je šest puta bio najbolji na svijetu na kraju godine. Uz to, nesalomivi Đoković će tako početi i 400. nedjelju na vrhu liste, a samo je Rodžer Federer išao preko 300 – konkretno 310.

Bolje je meč otvorio Rune i u petom gemu prvog seta uspio da oduzme servis Đokoviću. Međutim, u stilu najboljeg tenisera svijeta, što Novak i jeste, ubrzo je uslijedio ribrejk, nakon kojeg su igrači ljubomorno čuvali servise sve do taj-brejka. A, kad se dođe do te dionice seta Novak (uglavnom) pobjeđuje. Brzo je poveo 5:2 i znalo se da za mladog Danca nema spasa.

U nastavku slična priča, s tim što je Rune odmah stekao prednost od 0:2, ali se Novak vratio i brzo poravnao – 2:2 u gemovima. Uslijedili su ubitačni servis gemovi tokom kojih teniseri nije uspjeli da se približe šansi za brejk sve do desetog gema kada je Novak servirao da ostane u drugom setu. Imao je u tom trenutku Rune set loptu, ali smireni Đoković je pronašao prave servise u pravom trenutku i produžio set. Uzbudljivo je bilo i u 11. gemu kada je 36-godišnji Beograđanin propustio dobru šansu da dođe do brejk prilike, sjajno je u tim momentima na mreži igrao 20-godišnji Danac i praktično ukrao poen i sačuvao servis.

Tokom drugog taj-brejka u meču Đokovića je potpuno izdao forhend, pa je Rune brzo stigao do nedostižnih 4:0 i prepustio rivalu samo jedan poena u razigravanju.

Za razliku od prva dva seta, Đoković je bio taj koji je u odlučujućoj dionici meča prvi stigao do brejka, poveo 2:0, ali Rune je iskoristio recept iskusnijeg rivala, odmah se ribrejkom vratio u meč i izjednačio. Surovi ritam maratonskog dvoboja počeo je da se osjeća na Runeovom 16 godina mlađem tijelu – grčevi su počeli da pritiskaju Danca, Novak je “namirisao krv” i drugim brejkom u trećem setu povisio na 4:2. Najbolji teniser planete ovoga puta nije propustio šansu i upisao je trijumf kojim je konačno i pretekao Runea po broju trijumfa u međusobnim duelima – ima ih tri, a Danac dva.

Preksjutra će rival Novaku Đokoviću biti Janik Siner.

Ranije danas, domaći takmičar Janik Siner pobijedio je u dva seta (6:4, 6:4) Stefanosa Cicipasa.

Sjutra će na teren rivali u grupi B – prvo se sastaju Karlos Alkaras i Aleksandar Zverev (14.30h), potom ruski okršaj Danil Medvedev Andrej Rubljov (21.00h).