GLAS JUGOSLAVIJE: Fudbal u BiH stanuje u Mostaru

Zlatno doba bosanskohercegovački fudbal u bivšoj Jugoslaviji imao je u sezoni 1984/1985. Sarajevo je osvojilo titulu prvaka, svoju drugu u historiji, dok je Željezničar stigao do polufinala Kupa UEFA i pet minuta dijelilo ga je od finala sa slavnim Real Madridom. Do danas je to ostao naš najveći klupski fudbalski uspjeh.

Ako se vratimo u prošlost Sarajevo, Željezničar, Borac, Velež, Čelik…. bili su sinonim za bosanskohercegovački fudbal u bivšoj državi. Svaki klub imao je neku svoju posebnu priču, a nekako najviše simpatija navijača, ako ih pitate koji je njihov „drugi klub“, pripadale su Željezničaru i Veležu.

Gdje su danas ti, nekada, slavni i omiljeni klubovi u bivšoj zemlji. Željezničar deset godina čeka titulu prvaka i pet godina naslov pobjednika Kupa BiH i jasno je da će i ove sezone ostati bez trofeja. Sarajevo će i pored ogromnih finansijskih ulaganja također sezonu, još jednu u nizu, završiti bez trofeja iako su u ovu ušli sa ambicijom da osvoje duplu krunu. Čelik je u trećem rangu i na dobrom su putu da se sljedeće sezone igraju Prvu ligu Federacije BiH (drugi rang bh. fudbala). Borac je drugoplasirani na tabeli, blizu su novog izlaska na evropsku scenu gdje su se posljednje dvije sezone brukali i uz dužno poštovanje svima ispadali od amatera sa Farskih Ostrva i iz Sjeverne Irske. Istina, možda se tu našao i neki profesionalni fudbaler. Borac godinama važi i za „ljubimca“ Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine i njihove utakmice iz kola u kolo donose sporne situacije, naravno, u njihovu korist. Imali su Željezničar i Sarajevo svoje dobre momente od nezavisnosti Bosne i Hercegovine i Borac je dva puta osvajao naslov prvaka, ali u posljednje vrijeme fudbalu u Bosni i Hercegovini je stanovnik Mostara. Ne samo po trofejima i dobrim rezultatima, nego i po činjenici da su Zrinjski i Velež najorganizovaniji klubovi, trenutno, u Bosni i Hercegovini.

OBA TROFEJA PONOVO ĆE U PONOS HERCEGOVINE

Mostar kao grad, je ponos Hercegovine. Pun kulturnih znamenitosti, grad koji je dao vrhunske fudbalera (o čemu ćemo nekom drugom prilikom) i grad koji svi vole ponovo će slaviti oba trofeja. Prošle godine u jednom dijelu grada, navijači Zrinjskog slavili su sedmu titulu prvaka, dok su u drugom dijelu grada navijači Veleža slavili prvi trofej pobjednika Kupa BiH, ali i prvi trofej za klub od nezavisnosti BiH. Rođeni su osvajali i dva Kupa Maršala Tita.

Zrinjski je rekorder po broju titula prvaka. Do sada su ih osvojili sedam, a ovo će biti osmi naslov prvaka za Plemiće. Jedina su ekipa koja je tri puta u nizu bila prvak zemlje, a sada, obzirom da su u finalu Kupa imaju priliku da postanu treća ekipa, nakon Željezničara i Sarajeva koja se okitila duplom krunom. Sa druge strane Velež ima priliku postati prva ekipa koja je dvije sezone uzastopno osvajala trofej pobjednika Kupa BiH.

JAKIROVIĆ POČEO, RENDULIĆ NASTAVIO

Sergej Jakirović oborio je prošle sezone sve rekorde bh. fudbala sa Zrinjskim. U 33. kola Zrinjski je upisao 26 pobjeda, šest remija i samo jedan poraz. Ostvarili su najduži niz u historiji Premijer lige BiH bez poraza, imali najdužu pobjedničku seriju od čak 15 uzastopnih pobjeda. Postigli su rekordna 74 gola, a primili najmanje ikada u historiji samo 14. I ovu sezonu Zrinjski je počeo na sjajan način. U 19 utakmica jesenjeg dijela imali su samo tri poraza, a onda je kao bomba odjeknula vijest da Sergej Jakirović nakon dvije godine odlazi iz Mostara i preuzima Rijeku. Svi su se pitali šta će biti sa Plemićima i ko će biti trener. Na klupu je sjeo veliki prijatelj Sergeja Jakirovića Krunoslav Rendulić i nastavio dominaciju sa Zrinjskim, ali napravio i ono što nije nijedan trener do sada u BiH. U 14 utakmica, koliko je do sada vodio Zrinjski Rendulić ima maskimalan učinak. U Premijer ligi BiH upisao je devet pobjeda, dok je u Kupu skupio pet trijumfa. Zrinjski je najozbiljniji kandidat za osvajanje duple krune.

Jedini ko može poremetiti račune Zrinjskom je gradski rival Velež. Ako pitate fudbalske radnike u BiH Zrinjski je za sve klubove u našoj zemlji „Real Madrid“, a jedini koji im može parirati u svakom smislu je gradski rival Velež. Pored toga što drugu sezonu uzastopno bilježe odlične rezultate Velež uporedo gradi i svoj dom, te je stadion „Rođeni“ u Mostaru već sada jedan od najljepših u Bosni i Hercegovini. Velež u prilog ne ide činjenica da su u tri ovosezonska duela sa gradskim rivalom doživjeli tri poraza (1:0, 0:3, 0:1), ali vjeruju da mogu do trofeja u Kupu. Od kako je na klupu Rođenih, zimus, sjeo Nedim Jusufbegović pod njegovim vodstvom u 14 utakmica imaju sa dva poraza. Pogađate oba puta su izgubili od Zrinjskog.

Ko će se radovati na kraju sezone biće poznato 17. maja. Tada se igra finale Kupa BiH u „Zmajevom gnijezdu“ na stadionu Bilino polje. Navijači Zrinjskog proslavit će titulu, a hoće li slaviti duplu krunu ili će se ponovo slaviti u oba dijela Mostara, znat ćemo za 20-ak dana. Ono što je jasno jeste da mostarski klubovi vladaju fudbalom u Bosni i Hercegovini, a kako sada stvari stoje vladat će još dugo godina.

I za kraj vrijedi dodati da su članice ŽNK Emina iz Mostara drugoplasirane na tabeli Ženske Premijer lige BiH i u finalu su Kupu. Čast glavnog grada i sarajevskog fudbala brane članice SFK 2000, koje su već sada osigurale 21. uzastopnu titulu prvaka BiH. Hoće li trofej Kupa za žene ostati u Sarajevu ili će se u Mostaru slaviti i treći trofej ove sezone znat će se nakon finalne utakmice koja se igra u Trening kampu N/FSBiH.

*Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici “Glas Jugoslavije” nijesu nužno i stavovi redakcije Lob sporta

970x250