SP U VATERPOLU / POLUFINALE

Italija potopila evropskog prvaka, Hrvati slave junaka Anića

Anić brani peterac vrijedan finala / Foto: David Damnjanović / Pixsell

Vaterpolo reprezentacija Španije neće osvojiti i evropsku i svjetsku krunu u nešto više od mjesec dana razmaka. Na putu do tog poduhvata zaustavili su ih danas fantastični Italijani u polufinalu Mundijala, 8:6.

Granitnom odbranom Azuri su do poluvremena uspjeli da pobjegnu na 4:2. Tokom trećeg perioda bilo je i 6:2 za Italijane. Španija je u tim momentima pokazala zašto je prije samo mjesec dana postala evropski prvak. Serijom 4:0 prilaze na 7:6 u pretposljednjem minutu utakmice. Ipak, meč je riješio Andrea Fondeli golom u posljednjem minutu.

Andrea Fondeli, Franćesko di Fulvio i Franćesko Kondemi bili su najefikasniji kod Azura sa po dva gola. Po jedan su dodali Lorenco Bruni i Alesandro Veloto.

Kod Španaca Alberto Munariz i Mark Larumbe su upisali po dva pogotka. Alvaro Granados i Serhi Kabanjas mrežu Italije tresli su jednom.

Za Italijane ovo će biti prilika da se peti put okite svjetskim zlatom. Posljednji put su na tronu bili 1995. godine u Beču. Takođe, po tri puta su osvajali Olimpijske igre i Evropska prvenstva (u Zagrebu su osvojili bronzu).

Možda i najuzbudljiviji meč prvenstva odigrali su Hrvatska i Francuska gdje su Barakude poslije boljeg izvođenja peteraca 17:16 slavile i izborile finale Svjetskog prvenstva.

Prvo poluvrijeme prošlo je u potpunom egalu – gol za gol. Tokom trećeg perioda Hrvati su uspjeli da se odvoje na 9:6. Činilo se da momci Ivice Tucka upravo tu lome otpor žilavih Francuza, ali to se nije ispostavilo tačnim.

Potpuno su se vratili u igri domaćini Olimpijskih igara, a heroj Francuza bio je Enco Kas koji je na 16 sekundi do kraja poravnao rezultat na 11:11.

Ušlo se u peterce gdje su svi bili perfektni u prvoj seriji. U tom momentu Ivica Tucak odlučio da na gol umjesto Marka Bijača pošalje Matu Anića. Golman splitskog Jadrana pročitao je francuskog heroja iz finiša utakmice i omogućio Hrvatima plasman u finale.

Golgeterski Hrvatsku su predvodili Jerko Marinić Kragić i Loren Fatović sa po četiri gola. Dva su dodali Rino Burić, Marko Žuvela i Konstantin Harkov. Po jednom su se u strijelce upisali Franko Lazić, Ante Vukićević i Matias Biljaka.

Aleksandr Bue je sa četiri gola bio najraspoloženiji kod Francuza. Tri igrača su upisala tri gola – Enco Kas, Toma Vernu i Roman Marion-Vernu. Enco Nardon, Mišel Bodegas i Emil Bjork dodali su po jedan gol.

Barakude će napasti svoju treću svjetsku titulu. Takođe dva puta su bili evropski prvaci dok su prije mjesec dana poraženi od Španije u finalu. Olimpijsko zlato ponijeli su jednom i to 2012. u Londonu.