Kakav je to policijski čas?

FOTO: Twitter
FOTO: Twitter

Englezi, kod njih jednostavno nešto mora da bude drugačije. Ko je ikada bio u Engleskoj, ili nekoj od bivših kolonija ove nekadašnje pomorske sile odmah će primijetiti razliku u saobraćajnom smjeru i na tako nešto teško bi se prilagodio da na ulicama bukvalno ne piše gdje pješaci trebaju prvo da gledaju “Look Left” ili “Look Right”.

Tako je u životu, a tako je i na Vimbldonu za koji znate, da po tradiciji, takmičari moraju da igraju u bijeloj opremi. Bijeli sport, jelte? Mnogo Englezi drže do tradcije, ali kada su kod kuće, čim pređu granice svoje zemlje činjenično je da prave probleme. Svjedoče tome brojne tuče i video klipovi engleskih navijača na gostovanjima širom Evrope.

Nego, vratimo se tradiciji, odnosno kućnom redu koji u “All England Club-u” i te kako mora da se poštuje. Vidjeli ste i sinoć, tokom duela Novaka Đokovića i Huberta Hurkača, meč je pri rezulatatu 2:0 u setovima za aktuelnog šampiona Vimbldona prekinut zbog policijskog časa – otkucalo je 23 sata! Na svim terenima ovog prestižnog turnira, osim Centralnog stadiona i broja jedan, mečevi se igraju dok ima dnevne svjetlosti, dok na pomenuta dva tenis može da se produži do 23 sata po lokalnom vremenu jer oba terena imaju instaliran krov.

<<< SA VIMBLDONA: Đoković sporiji od policijskog časa, Rusi pričaju svoju priču

Pravilo je na snazi od 2009. godine kada su i postavljene krovne konstrukcije, a dozvola za instaliranje istih dobila se uz aminovanje opštine Merton na kojoj se i nalazi vimbldonski kompleks. Pa je samim tim, po nalogu opštine uveden i policijski čas da se do 23 sata moraju završiti sve aktivnosti kako bi se zaštitilo lokalno stanovništvo koje ne želi buku i gužvu uslovljenu teniskom akcijom! Apsurd je što u okolini Vimbldona ima jako malo stambenih objekata…

Takođe, Englezi tvrde da je policijski čas uveden jer se mislilo i na navijače, odnosno njihov bezbjedan transfer do smještaja ili hotela. Naime, javni prevoz u britanskoj prijestonici Londonu radi od pet ujutru do ponoći, dok se konkretno na US Openu, odnsono u Njujorku ne zaustavlja.

Do sada samo jednom je prekršen, ili bolje reći produžen policijski čas. Supervizori turnira su 2012. godine izašli u susret Endiju Mareju protiv Markosa Bagdatisa – domaćem takmičaru je nedostajalo da osvoji gem na svoj servis, a sat je već otkucao 23, uspješno je odservirao Britanac i nekoliko minuta poslije 23 sata završio meč.

Još bolje sjećamo se epskog okršaja Novaka Đokovića i Rafaela Nadala u polufinalu 2018. godine. Duel je prekinut nakon trećeg seta uz talase negodovanja vimbldonske publike, nastavljen je sjutradan i slavio je srpski teniser.

Blizu je Novak i da danas završi sinoć započeti posao protiv Hurkača s obzirom da ima ogromnih 2:0. Nego, pitanje je da li je noćni termin uopšte “prime time” na Vimbldonu? Novak je, ne računajući sinoć, i u prošlom kolu protiv Stena Vavrinke posljednji izašao na Centralni teren, ali tada je ekspresnom igrom bio mnogo bolji od Švajcarca i znatno brži od policijskog časa…