Kvalifikant uzeo set Đokoviću, ali pobjeda se nije dovela u pitanje

Branilac titule na Australijan openu, Novak Đoković, uspješno je započeo odbranu trona i pohod ka 25. grend slemu u karijeri.

Prvi reket svijeta poslije okruglo četiri sata igre savladao je kvalifikanta iz Hrvatske, Dina Prižmića, 3:1. Po setovima – 6:2, 6:7, 6:3, 6:4.

Za srpskog tenisera ovo je bila 90. pobjeda na Australijan openu dok je Prižmić imao svoj debi na grend slemovima.

Ništa nije naslućivalo u prvom setu da bi Hrvat mogao da ovako oduži ovaj meč i čak dođe do seta. Vrlo lako je Đoković izašao na kraj protiv talentovanog Dina i sa dva brejka za 40 minuta već je bilo 1:0. Od tog momenta dobijamo fantastičan meč.

Prvi je brejk u drugom setu napravio Prižmić, međutim Novak odmah odgovara na isti način i set odlazi u tajbrejk. Tamo Đoković, potpuno nesvojstveno sebi, gubi poene i dozvoljava Prižmiću čak pet vezanih set lopti. Uspijeva da veže četiri poena i sav pritisak prebaci na mladog Hrvata koji je uspio da dođe tog poena i potpuno neočekivano izjednači na 1:1.

Treći set – potpuna ludnica na terenu. Prvo Đoković oduzima servis protivniku i dolazi do 2:0. Odmah uzvraća Prižmić i to sa dva vezana brejka i okreće na 3:2. Međutim, pritisak, a i Novakovo majstorstvo čine svoje te ispušta prednost brejka odmah, 3:3.

U osmom gemu trećeg seta Prižmiću je ruka zadrhtala na servisu, Đoković dolazi do ključnog brejka i potom rutinski u svom servis gemu ponovo preuzima vođstvo u setovima – 2:1.

Četvrti set je Novak otvorio furiozno. Dva uzastopna brejka i vođstvo od 4:0. Ali, Hrvat ponovo pokazuje karakter, uspijeva da uzvrati jedan brejk i ponovo zakomplikuje stvar. Ipak, do kraja je najbolji teniser svijeta na iskustvo uspio mirno da privede meč kraju.

Poslije meča ni sam Đoković nije krio oduševljenje partijom mladog Prižmića. Rekao je da u njemu vidi sebe od prije 18 godina.

“Igrao sam protiv dječaka koji je donosio nevjerovatno dobre odluke u poenima, forhend mu je fantastičan a vidjeli ste i odličan bekend. Osim toga, njegova disciplina u igri je poražavajuća a prvi je put na centralnom terenu. Kako je samo odigrao na nekim važnim poenima!? Čestitke njemu i njegovom timu. Osjećao sam kao da gledam sebe u ogledalu prije 18 godina, da baš tako je djelovao na drugoj strani mreže”, započeo je Novak.

Mladi Hrvat je dobio velike ovacije i aplauz, Đoković smatra da je bilo apsolutno zasluženo.

“Zalužio je ovacije i svaki aplauz od publike ovdje. Igra ovog nivoa značiće mu u samopouzdanju u nastavku blistave karijere. Da, očekujem od njega blistave rezultate”, zaključio je Đoković.

Novak u narednom kolu igra protiv boljeg iz duela Popirin Polmans.