ZOI 1984.

Obilježava se 40 godina od Igara u Sarajevu

Zapušteni su objekti koji su služili za Igre, FOTO: Armin Durgut/PIXSELL
Zapušteni su objekti koji su služili za Igre, FOTO: Armin Durgut/PIXSELL

Simbol zajedništva, pozitivne energije, druženja, fer-plej takmičenja. Mjesto koje je predstavljalo grad u svijetlu mladosti, mira, prijateljstva, ljubavi i svega što olimpizam u sebi nosi – to je bilo na današnji dan Sarajevo 1984. godine. Glamurozno mjesto okupljanja najboljih sportista, turista i novinara koji su bili dio 14. Zimskih olimpijskih igara.

Takmičenje je održano u periodu od 8. do 19. februara u šest sportova, ili bolje reći deset disciplina – alpsko skijanje, bijatlon, bob, skijaško trčanje, umjetničko klizanje, hokej, sankanje, nordijska kombinacija, ski skokovi i brzo klizanje. Prema riječima tadašnjeg predsjednika Međunarodnog olimpijskog komiteta, Huana Antonia Samarana, to su bile najbolje organizovane Zimske olimpijske igre..

Maskota Vučka je i danas ostala kao jedna od najpoznatijih maskota u istoriji velikih sportskih takmičenja i predstavlja upečatljiv simbol Sarajeva čak i četiri decenije nakon ZOI-a.

“Nacrtao sam ga kao jednog simpatičnog i dobroćudnog lika. Žena me nagovorila da pošaljem crtež na konkurs i kasnije mi nije bilo žao”, rekao je kreator maskote Jože Trobec – akademski slikar, karikaturista i dizajner.

Sarajevo je u konkurenciji domaćina pobijedilo japanski Saporo i švedske gradove Falun i Geteborg, pa su ovo bile prve Zimske olimpijske igre održane u Istočnoj Evropi, na govornom području slovenskih jezika i u socijalističkoj zemlji. I do danas su jedine Olimpijske igre održane u državi “Pokreta nesvrstanih” i u većinski muslimanskom gradu.

19. maja 1978. godine Sarajevo je i zvanično dobilo domaćinstvo, a Međunarodni olimpijski komitet se vodio i političkim razlozima, te izabrao nesvrstanu zemlju jer je tadašnja Jugoslavija svela praktično na minimum hladnoratovske bojkote. Mada glavni motiv je bio želja da se Igre, kao simbol svjetskog mira i bratstva među ljudima, održe u gradu koji je bio iskra za izbijanje Prvog svjetskog rata.

Iako je SFR Jugoslavija bila pod pritiskom velike ekonomske krize 80-ih, narod se ujedinio, izgrađene su dvorane, skijališta i borilišta, a i kod Jugoslovena je značajno poraslo interesovanje za zimske sportove.

Stadion Koševo je poslužio za otvaranje Igara, u Zetri se održavala ceremonija zatvaranja, ali i umjetničko i brzo klizanje, dok se u Skenderiji igrao hokej. Muškarci su skijali na Bjelašnici, dame na Jahorini, Igman i Veliko polje poslužili su za skijaško trčanje, nordijsku kombinaciju i bijatlon, dok se na Trebeviću održavalo takmičenje u bobu i sankanju.

Učestvovalo je 1272 sportista iz 49 zemalja planete, a skijaš Jure Franko osvojio je prvo medalju za Jugoslaviji na Igrama u istoriji – srebro u veleslalomu.

Hrvatska klizačica Sanda Dubravčić donijela je baklju do Koševa, a zauvijek je ostala i poruka:

“Lijepo je bilo u Sarajevu, doviđenja u Kalgariju.”

Iz Crne Gore nije bilo takmičara u reprezentaciji, ali jeste pet naših sudija – Naod Vuković, Luka Kasalica, Radoslav Rako Nikčević i pokojni Ilija Ćućilović i Milika Popović.

Zimske olimpijske igre u Sarajevu 1984. godine i do danas su najveća sportska manifestacija ikada organizovana na prostoru bivše države…