VELIKA KARIJERA RAFE NADALA

Od golobradog dječaka sa Majorke do kralja šljake

Photo: JB Autissier / Panoramic / Bestimage/BESTIMAGE/Pixsell

Još jedan nastup u Dejvis kupu u majici sa grbom voljene Španije i kraj – Rafael Nadal silazi sa teniske scene poslije 23 godine profesionalne karijere.

>>> Rafael Nadal objavio da se povlači: “Iza mene je nekoliko veoma teških godina”

Odluka da se povuče baš na Dejvis kupu sa reprezentacijom donijeta je iz prostog razloga. Prvi veći teniski uspjeh doživio je upravo u tom takmičenju 2004. godine kada je u finalu pobijedio Andija Rodika i Crvenoj furiji donio titulu. Tada je imao samo 18 godina i šest mjeseci, što ga učinilo najmlađim igračem koji je uspio da ostvari pobjedu u singlu za naciju koja je osvojila Salataru.

KRALJ ŠLJAKE

To je bilo Rafino predstavljanje teniskom svijetu, a već u narednih par godina postao je besmrtan. Sa samo 19 godina uspio je da dođe do prve Gren slem titule i to gdje drugo nego na Rolan Garosu, pobjedivši u finalu Marijana Puertu 3:1.

Od tog momenta kreće nikada viđena dominacija na šljaci, a posebno na pariškoj.

Tom pobjedom započela je serija od četiri vezana trofeja u Parizu, sve dok ga 2009. godine, poslije 31 uzastopne pobjede, nije savladao Robin Soderling. Taj poraz Bika sa Majorke bio je jedno od najvećih iznenađenja u novijoj istoriji tenisa.

Nije to poljulalo Nadala. Nastavio je da gradi svoju tvrđavu u Parizu i došao do impozantnih 14 trofeja. Jedan od najupečatljvijih momenata njegove karijere sigurno je i njegovo posljednje predstavljanje na Rolan Garosu u porazu od Aleksandera Zvereva 3:0.

Spiker koji čita sve njegove trofeje na Filip Šatrijeu i oduševljenje publike.

Soderling, Zverev i Novak Đoković – tri čovjeka koja su za više od 19 godina jedini uspjeli da Rafu savladaju na pariškoj šljaci.

Istovremeno, nije Rolan Garos jedini turnir na kojem ima dvocifren broj titula. Na Mastersima u Monte Karlu i Rimu osvojio je 11 i 10 pehara, što je apsolutni rekord.

Koliku dominaciju je ostvario na šljaci govori i činjenica da je čak 63 titule osvojio upravo na ovoj podlozi. Od 2005. do 2007. godine imao je niz od čak – 81 meča bez poraza.

Tokom 23 godine karijere na šljaci je odigrao 535 mečeva i ostvario impozantne 484 pobjede. Samo 51 put je teren na ovoj podlozi napuštao pognute glave. Gotovo nevjerovatno zvuči podatak da je na 90,5 odsto mečeva na omiljenoj podlozi izašao kao pobjednik.

Osvojio je i četiri US Opena i po dva Australijan opena te Vimbldona. Posebno će ostati upamćeno finale u Londonu iz 2008. godine od skoro pet sati, u kojem je savladao Rodžera Federera, jednog od dva najveća rivala.

Iako je izgubio bio je i akter najdužeg Gren slem finala ikada. Godine 2012. u meču za pehar na Australijan openu pobijedio ga je Novak Đoković 3:2 poslije pet sati i 53 minuta igre. Koliko su oba tenisera bila umorna govori i čuvena scena da su im tokom ceremonije dodjele nagrada morali donijeti stolice jer više nisu mogli da stoje.

Najveći turnir koji nikada nije osvojio i koji će mu, ispostaviće se, zauvijek nedostajati u kolekciji biće ATP finale. Dva puta je dolazio do finala završnog Mastersa, ali je oba puta bio poražen. Prvi put od Federera (2010.), a potom i od Đokovića (2013.).

TVORAC NAJVEĆIH RIVALSTAVA U ISTORIJI TENISA

Kao jedan od trojice najvećih ikad kreirao je dva možda i najveća rivalstva u istoriji bijelog sporta. On i Đoković odigrali su čak 60 međusobnih susreta. Posljednji je bio na Olimpijskim igrama u Parizu, a slavio je srpski teniser s rutinskih 2:0.

Gotovo svaki duel jedinstvenog dvojca upisan je u istorijske knjige tenisa, a Đoković je na kraju bio uspješniji s dvije pobjede više – 31:29.

“Brojke ne lažu – Novak Đoković je najbolji u istoriji. Nikad nisam imao nekakav ego koji me tjerao da govorim stvari koje ne osjećam”, rekao je Nadal u jednom intervjuu ranije tokom godine.

Novak je potvrdio da će biti u Malagi ispratitit njegov posljednji meč u karijeri.

Inspirisao si milione djece da počnu da igraju tenis i mislim da je to vjerovatno najveće dostignuće koje može da se poželi. Tvoja upornost, posvećenost, borbeni duh će se proučavati decenijama. Tvoje nasljeđe će živjeti zauvjek. Samo ti znaš šta si sve morao da pretrpiš da bi postao ikona tenisa i sporta uopšte. Hvala ti što si me u našem rivalstvu toliko puta gurnuo do granice, to je najviše uticalo na mene kao igrača. Tvoja strast prema nastupima za reprezentaciju Španije uvijek je bila izuzetna. Želim ti najbolji oproštaj u Malagi sa Dejvis kup timom Španije. Biću tamo da odam poštovanje tvojoj zvjezdanoj karijeri“, napisao je Đoković u oproštaju od Nadala.

Drugi najveći rival, istovremeno i veliki prijatelj, bio mu je Federer sa kojim se sudario čak 40 puta. Protiv gracioznog Švajcarca je uspio da ostvari dominaciju u međusobnim duelima s obzirom da ga je 24 puta pobijedio, a u 16 navrata je bio poražen.

>>> Kako je počeo rivalstvo Nadala i Federera

Imao je i Federer oproštajnu poruku za Rafu sa kojim je dijelio mnoge antologijske momente.

Kakva karijera, Rafa! Uvijek sam se nadao da ovaj dan nikada neće doći. Hvala ti na nezaboravnim uspomenama i svim postignućima u igri koju volimo. Bila mi je apsolutna čast”, poručio je nekadašnji švajcarski teniser.

KARIJERA PROŽETA POVREDAMA

Nadal je osim simbola vječne borbe, neodustajanja, velikog šampiona, kroz karijeru postao i simbol igrača za kojeg se govorilo “šta bi tek bilo da nije bilo povreda”. Uvijek je imao problema, praktično od starta svoje karijere.

Propustio je čak 15 najvećih turnira zbog raznoraznih povreda ili bolesti. Poređenja radi, Federer je bio prinuđen samo šest puta da to uradi, a Đoković zbog povreda propustio samo jedan od posljednjih 79 Gren slemova.

>>> Hronologija Nadalovih povreda

U dijelu intervjua za El Objective dotakao se kratko i svojih povreda u kontekstu poređenja sa Đokovićem. Bik sa Majorke smatra da je srpski teniser imao bolje tijelo od njegovog, što je takođe jako važan faktor za konačni uspjeh.

“Na kraju krajeva, možemo reći da sam ja bio povrijeđen na toliko i toliko Gren slem turnira, a Novak nije. Međutim, čovječe, on je imao tijelo bolje od mog, a to se takođe računa“, naglasio je Rafa.

NEPRESTANA BORBA DO KRAJNJIH GRANICA

Kao što je gore već spomenuto Nadal će uvijek biti simbol bespoštedne borbe do samih limita, čak i nauštrb sopstvenog zdravlja.

U finalu Australijan opena 2014. godine poražen je od Stanislasa Vavrinke sa 3:1. Priznao je da mu je to bio jedan od najtežih poraza u karijeri zato što zbog problema sa leđima gotovo da nije bio spreman da se takmiči.

Ipak, stisnuo je zube i odigrao cijeli meč bez želje da preda. Borio se do kraja, ali protiv sjajnog Švajcarca i povrede nije mogao.

To je bio jedan od mojih najtežih poraza u karijeri zato što sam bio u veoma važnom finalu za mene i bio sam povrijeđen. Zaista nisam bio spreman ni da se takmičim kako treba. Bili su to vjerovatno najgori sati na teniskom terenu u mojoj karijeri“, priznao je Rafa.

Možda i posljednji njegov vrhunski meč u karijeri bilo je četvrtfinale Vimbldona 2022. godine protiv Tejlora Frica. Tokom meča je zaradio povreda mišića stomaka i praktično bez servisa odlučio da okonča meč. Nije predao i na kraju je nagrađen pobjedom od 3:2.

Međutim, odmah po završetku meča bilo je jasno da Rafa neće moći da izađe na megdan Niku Kirjosu u polufinalu.

Ispostaviće se da se kralj šljake više nikada nije vratio na dobro poznati nivo igre poslije te povrede. Pokušavao je, ali je pri svakom novom povratku na teren zarađivao novu povredu.

Tokom cijele karijere izuzetno je poštovao teniski reket. U naletima najveće nervoze, bijesa, nikada nije lomio rekvizit uz koji je dotakao najveće visine. Toni Nadal, ujak i dugogodišnji trener Rafe, prije nekoliko godina objasnio je zbog čega njegov nećak nikada nije to učinio.

Postoje dva razloga zašto bi me to iznerviralo. Prvo, zbog poštovanja, posebno zbog stvari koje nije lako steći. Drugo, zbog prepuštanja očajanju i nervozi“, naglasio je Toni.

I sam Rafa je tokom 2020. godine govorio o tome…

Moja familija mi nikada nije dozvoljavala da slomim reket. Za mene lomljenje reketa znači gubljenje kontrole nad svojim emocijama“.

Rekordi, i ono što ostavlja iza sebe, vjerovatno nikada neće biti oboreni. Sa 22 Gren slem trofeja drugi je najuspješniji teniser ikada – samo Đoković ima više (24).

Teniski svijet ostaje uskraćen za borbenog Bika sa Majorke, jednog od najatraktivnijih igrača za gledanje, ali i bez čuvenog “Vamos”.

970x250-nagradna-igra
Upiši se
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare