Dolazak Ranka Perovića na klupu Primorca 2021. je navijačima kluba iz drevnog grada sjećanja na slavne dane. Čapro je prekinuo crni niz kotorskog tima od 11 godina bez trofeja, okončavši dominaciju Jadrana u Kupu Crne Gore. Očekivalo se da će neko “pročitati” trenutak, pomoći da se sačuva okosnica tima, da nekadašnji evropski prvak krene putem oporavka.
>>> Na Škveru sija 18 zvjezdica
Ništa od toga se nije dogodilo. Kotor je napustilo još jedno dijete, Dušan Matković, koga je ambicija povukla u redove pretendenta na kontinentalni tron, Barselonetu. Perović je shvatio da radi sizifovski posao. Ipak, nije napustio svoju ljubav. Ostao je u svom Kotoru da nastavi borbu sa “vjetrenjačama”. Sezonu je Primorac završio bez trofeja, solidna kampanja u Evro kupu završena je u osmini finala, a teška sezona u Premijer regionalnoj ligi zaključena je ispadanjem.
“Nije teška nego preteška sezona“, konstatuje na startu razgovora za Lob Sport, Ranko Perović i nastavlja:
“Od početka je sve krenulo naopako. Otišao Matković, itetako bitan igrač za nas. Novajlije nisu na najbolji način iskoristile minutažu. Kasno smo sastavili ekipu, u prvom dijelu sezone praktično ni jednu utakmicu nismo odigrali u kompletnom sastavu. Otpadali su jedan, drugi, treći igrač… Na kraju smo ostali bez četiri prvotimca“.

Podsjećanja radi nakon odlaska Matkovića, Damir Crepulja je odlučio da ode u penziju, vaterpolo je nažalost preostao da trenira talentovani Marko Milić, golman Alen Islamović je pet mjeseci pauzirao zbog povrede, dok golgeter Vuk Drašković nije mogao da odbije ponudu Radničkog iz Kragujevca, nakon što su se Šumadinci rastali sa Markom Radulovićem.
“Osipali smo se iz mjeseca u mjesec, nikako nismo mogli da se “posložimo”, da se stabilizujemo“.
STVARI SE MORAJU MIJENJATI U CJELOKUPNOJ ORGANIZACIJI, MLADI ISKORISTILI ŠANSU
Čovjek koji je vodio Primorac do krova Evrope, konstatuje:
“Kada se sve sabere, jedna loša sezona, jedina dobra stvar, mada se može diskutovati i koliko je to dobro u tolikom obimu, je što je par mlađih vaterpolista dobilo šansu i iskoristili su je“.

Trofejnog stratega boli posljednje mjesto u Premijer regionalnoj ligi. Kotorani su takmičenje najboljih klubova sa prostora bivše SFR Jugoslavije završili na poslednjem mjestu, sa svih 11 poraza. Nije Primorac međutim bio “topovsko meso”. Samo se favoriti za osvajanje trofeja u Ligi šampiona, Jug i Novi Beograd, mogu pohvaliti da su do vrha napunili mrežu kluba sa bazena “Zoran-Džimi Gopčević”. Crvena zvezda, Partizan, Mladost, pa i učesnik Lige šampiona, Radnički, morali su da se pomuče da bi upisali bodove u duelu sa Markom Gopčevićem i drugovima.
“Imali smo neke utakmice gdje smo dobro igrali i gubili bodove u poslednji čas“.

Perović je nakon završetka Prvenstva Crne Gore odmah, vruće glave, rekao da Primorac ima problema na svim nivoima. Sada, hladnije glave, misli isto.
“Organizaciono se neke stvari moraju promijeniti. Igrači odlaze iz godine u godinu. Aljoša Mačić je ove sezone bio oslonac ekipe, a već je u Šapcu. Momci iz naše škole sazru i odlaze, ne dovode se adekvatne zamjene. Moramo pokušamo da zadržimo najbolje igrače. Nije lako nadoknaditi odlazak dvojice nosioca igre tokom svakog prelaznog roka“.
DUGOGODIŠNJE BITISANJE BEZ BAZENA UZIMA DANAK, BAZA SE SMANJUJE
Crpe crnogorski timovi prvotimce iz svojih škola. Perović se plaši da vrelo talenata ne presuši.
“Činjenica da nismo imali bazen dugo godina počela je da uzima danak. Izgubila se tradicija dolaska na plivalište. Manje djece se upisuje u škole plivanja i vaterpola nego ranije. Teško je izvući kvalitet iz te baze kako bi se nadomjestio odlazak glavnih igrača. Ma, imamo mali milion problema. Ne rješavaju se na način kako bi trebalo i brzinom kojom bi trebali. Postoje naznake da se krene naprijed, ali stvari koje su krucijalne se ne rješavaju, tako da još ne vidim da idemo u pravom smjeru“.

Od problema Perović ne bježi. Iako je najmanje kriv, želi da preuzme odgovornost za rezultatski lošu sezonu.
“Ne bježim od odgovornosti, taj stručni dio i jeste moja odgovornost. Međutim, nije odgovornost samo na meni već na cijelom klubu”.
Primorac će morati da sačuva sadašnji igrački kadar i nadogradi ga sa adekvatnim pojačanjima kako bi se vratio u Premijer regionalnu ligu, poručuje Čapro.
“Naši mladi vaterpolisti su dobri, posjeduju materijal koji se može brusiti, ali ne mogu trenutno da budu nosioci ekipe. Fale igrači koji imaju težinu u smislu svoje karijere i profesionalnosti, koji bi povukli mlađe i bili vođe u bazenu“.

Gdje god da je igrao, Draško Brguljan je bio primjer. Kapiten reprezentacije bi sigurno bio vođa u bazenu, a u razgovoru za Lob Sport je član Vašaša kazao da bi volio da sledeće sezone završi karijeru – u Primorcu.
“Razgovarao sam sa Draškom. Brguljan želi u ekipu koja može da igra ozbiljnu ulogu. Ne bi se previše promijenilo ako samo Draško dođe. Ukoliko bi se, sa druge strane, napravila ekipa kadra da se vrati u elitu Regionalne lige i da napravi dobar rezultat u Evropi, to bi bio korak u pravom smjeru“.
ODLAZAK MLADIH NEFORMIRANIH IGRAČA VEĆI PROBLEM OD LOŠE INFRASTRUKTURE
Perović pojašnjava da je u vaterpolu potrebno malo ulaganja da bi se došlo do respektabilnog rezultata. Čak je i Primorac sa svim problemima ove sezone imao solidnu kampanju u Evro kupu.
“U Evro kupu smo igrali dobro. Ispali smo od Turkoana, mnogo bolje, skuplje i organizovanije ekipe od Primorca. Pobijedili smo dosta dobre timove, imali utakmice sa jakim klubovima. Gubili smo neke mečeve u samom finišu, kao i u Regionalnoj ligi, što sam na startu rekao, sticajem nesrećnih okolnosti. Moglo je sve da ode u drugom pravcu rezultatski, ali sistemski nije dobro“, ponovo govori Ranko što ga “peče”.

Plaši se Čapro da će takmičenje kao što je drugi rang Regionalne lige demolirasti Primorčeve tinejdžere.
“Forsiramo mlađe svake sezone, ali to je dobro samo do neke granice, odnosno kada igraju jaka takmičenja i kada nisu samo puki učesnici, kada mogu da se nose sa jačima od sebe, a ne kada dobijaju prostor samo zato što nema neko drugi da igra. U takvoj situaciji i mlađi počinju da gube“.
Crnogorski klupski vaterpolo tone, Jadran će naredne sezone biti jedini klub sa primorja naše zemlje u Premijer regionalnoj ligi.
“Jadran je malo organizovaniji od ostalih. Sveukupno, naš vaterpolo je u slobodnom padu. Ne ulaže se koliko treba da se ulaže. Sa tim treba da se pozabave svi, počevši od nas trenera, igrača, pa sportskih radnika, kako bismo crnogorski vaterpolo vratili na stare staze“, podvlači Perović.

Primorac i Kataro skoro šest godina nisu imali bazen, Jadran sada trenira pod vedrim nebom, a zimi pod balonom, gdje su, kako je za Lob Sport nedavno rekao Danilo Radović uslovi izuzetno loši. Infrastruktura je rak rana crnogorskog vaterpola.
“U pravu ste, infrastruktura jeste problem, ali je po meni najveći problem što naši “klinci” odlaze iz domaćih klubova kao neformirani igrači. Nije problem kada vaterpolista dostigne maksimum u domaćoj sredini, pa ne možeš da ga zadržiš iz razloga što je skup, a evropski klubovi imaju novac kome ne možeš da pariraš. Međutim, nama odlaze igrači koji igraju za male pare, a mi od toga nemamo apsolutno ništa. Nastupanje za Primorac, Jadran, Budvu u Ligi šampiona, protiv najboljih svjetskih igrača, jedini je prirodni rast za svakom mladog igrača. Naši klubovi međutim ne igraju jake utakmice, ne možemo da se mjerimo sa najboljima i jednostavno se ne ide u dobrom prvacu. Nekada smo imali klubove na visokom niovu. Sada to nije slučaj, čak ni reprezentacija nije moćna kao nekad“, zabrinuto je na konstatovao šef stručnog štaba Primorca, Ranko Perović.
>>> Vaterpolisti Crne Gore počeli pripreme za Svjetsko prvenstvo