Preminula Anfisa Rezcova – istinska legenda Olimpijskih igara

Prva žena u dugoj i bogatoj istoriji Olimpijskih igara koja je osvajala zlatnu medalju u dvije discipline je preminula – u 58. godini napustila nas je Anifsa Rezcova.

Ljubitelji zimskih sportova odmah znaju da je riječ o legendarnoj takmičarki u nastupima kros-kantrija i bijatlona.

Osvojila je čak pet medalja na Olimpijskim igrama, počevši od Kalgarija 1988. godine kada se u štafeti 4 puta 5 kilometara okitila najsjajnijim odličjem u timu sa Svetlanom Nagejkinom, Ninom Gavrilijuk i Tamarom Tihonovom – pod zastavom SSSR. Na istim Igrama u Kanadi, osvojila je srebro u kros-kantriju, disciplini 20 kilometara slobodnim stilom.

Četiri godine kasnije u Albervilu pod zastavom “Ujedinjenog tima” (Rusija, Ukrajina, Kazahstan, Bjelorusija i Uzbekistan) Rezcova je osvojila zlato u bijatlonu, disciplini 7,5 kilometara sprint. Baš kao i u Kanadi, dvije medalje osvojila je i u Francuskoj, jer je na štafeti 7,5 kilometara Ujedinjeni tim osvojio bronzu.

Zlato u bojama Rusije osvojila je na Olimpijskim igrama u norveškom Lilehameru 1994. godine, takođe je riječ o štafeti, bijatlon sprintu od 7,5 kilometara.

Pored olimpijskih, nizala je Anfisa i svjetske medalje – tri zlata i tri srebra, dok je u generalnom plasmanu Svjetskog kupa 1987. godine osvojila drugo mjesto. Potpuno zasluženo nosilac je priznanja “Zaslužni sportista” SSSR-a.

Fantastična karijera, ali teška je životna priča Anfise Rezcove koja je 1987. godine na nagovor države morala da abortita, jer su “Sovjetskom savezu bile potrebne medalje”. Tek je prije tri godine otkrila šokantne detalje iz svoje karijere kada su je treneri nagovorili da prekine trudnoću…

“U junu ’87. pripremali smo se u Estoniji. Meni je kasnila menstruacija. Doktori su potvrdili trudnoću. Trudna je bila i moja timska koleginica, ali je još bila juniorka pa joj je bilo dozvoljno da zadrži bebu – meni nije. Poslali su me u Moskvu kod ginekologa, a treneri su rekli doktoru da sam trudna, ali da su zemlji potrebne medalje na velikim takmičenjima”, šokirala je svijet Rezcova.

Međutim, na kraju se ostvarila kao majka, njene kćerke su Darija Virolajnen i Krstina Rezcova koje se takođe takmiče u zimskim sportovima, ali ni približno uspjšeno kao Anifsa.

U jednom od intervjua priznala je da je pri kraju karijere, koja je trajala do 2000. godine, koristila nedozvoljene supstane za poboljšavanje performansi.

Tokom početka ruske invazije na Ukrajinu prošle godine, norveški bijatlonci su željeli da ruski budu isključeni iz međunarodnih takmičenja. To je navelo Rezcovu da izađe pred medije sa tvrdnjom da će ruski sportisti uvijek biti bolji od Norvežana, te da su Norvežani željeli samo da se otarase konkurencije.

Posljednje dane života, Anfisa Rezcova provela je u Moskvi…Ruski mediji su nedavno izvještavali da je imala srčanih problema.

Njen uspjeh na Olimpijskim igrama, odnosno osvajanje zlatnih medalja u dvije različite discipline, uspjela je da ponovi Čehinja Ester Ledecka 2018. godine u Pjongčangu.