SVJETSKO PRVENSTVO ZA VATERPOLISTE

Prvo poluvrijeme za brigu, Crna Gora u osmini finala

Vaterpolisti Crne Gore savladali su Japan rezultatom 13:11 u poslednjem meču C grupe i plasirali se u osmini finala Svjetskog prvenstva u Dohi.

Ajkule sada čekaju kako će se razvijati situacija u duelu sa Srbijom i Sjedinjen Američkim Državama da saznaju ime rivala u borbi za plasman među osam najboljih timova planete i odlazak na Olimpijske igre. Ukoliko aktuelni olimpijski šampioni opravdaju ulogu favorita, izabranici Vladimira Gojkovića će ukrstiti koplja sa Rumunijom, dok bi nam u slučaju pobjede Amerikanaca u regularnom toku meča rival bio znatno teži – Italija.

Za brigu je što su saigrači Petra Tešanovića, kao i protiv Srbije, loše ušli u utakmicu, promašili mnogo šansi. Slabašan rival, kao što su vaterpolisti iz zemlje izlazećeg sunca to nije znao da kazni, ali će protiv jačih rivala to biti pogubno.

Činilo se nakon dobrog otvaranja Alekse Ukropine i Jovana Vujović za vođstvo od 2:0 i 3:1 da će Ajkule dominirati cijelim tokom utakmice.

Ipak, Japanci su na startu druge četvrtine preokrenuli na 4:3, zadavali mnogo problema Gojkovićevim pulenima, koji su umjesto mreže pogađali prečku i stativu. Tešanović je odličnim intervencijama sprečavao Šiotin tim da se odlijepi.

Kada je Okata sredinom druge četvrtine pogodio za 4:5, naši momci su zaigrali bolje u odbrani, tačno 12 minuta i 52 sekundi nisu primili gol, da bi u trećoj četvrtini krenuo i napad pa su serijom 5:0 pred poslednjih osam minuta stekli četiri gola viška (9:5).

Visokim presingom su Japanci i u četvrtom kvartalu pravili probleme Crnoj Gori, postigli par lakih golova iz kontre, prišli u dva navrata na minus dva (8:10, 10:12, 11:13), ali su Ajkule zbog stečene prednosti bile opuštene i znale su da meč privedu kraju.

CRNA GORA – JAPAN 13:11 (3:2, 2:3, 4:0, 4:6)

Bazen: “Ampajar dom” u Dohi. Sudije: Cvart (Holandija) i Ome (Njemačka). Igrač više: Crna Gora 8 (4), Japan 9 (3). Dva igrača više: Crna Gora 1 (1). Peterci: Crna Gora 2 (1), Japan 4 (4).

CRNA GORA: Lazović, Brguljan 1, Perković 1, Averka, Popadić 2, Vidović, Ukropina 2, Spaić, Matković 4, V. Radović, Tešanović (osam odbrana), Mršić 1 (1), Vujović 1.

JAPAN: Tanmura, Adači 2, Vatanabe 5 (1), Ogihara, Inue, Suzuki 1, Date, Takata, Nita, Inaba 2 (2), Okava 1, Araki, Nišimura (sedam odbrana i peterac).