ISTORIJA

Španija je evropski vaterpolo vladar

Španija premijerno do evropskog vrha. Foto: Igor Kralj / Pixsell

Vaterpolisti Španije ispisali su istoriju. Večeras su u finalu Evropskog prvenstva savaladali domaćina, Hrvatsku, 11:10 i tako došli do prve titule šampiona Evrope.

Zanimljivo, Crvena furija koja je tri puta bila na vrhu svijeta, a 1996. i olimpijski šampion, do sada se nikada nije bila na tronu kada su Evropska prvenstva u pitanju.

Nije ni danas išlo sve kao podmazano. Domaćin koji je večeras branio tron osvojen 2022. godine bolje je otvorio meč. Poslije prve četvrtine odlijepili su se na 5:3. Poslije samo par sekundi igre u drugoj dionici Barakude su otišle na +3 (6:3). Međutim, Španci su do poluvremena uspjeli da se vrate na samo gol zaostatka, 7:6.

Drugo poluvrijeme bilo je kulminacija večerašnjeg uzbuđenja. Tokom treće četvrtine igralo se gol za gol, sve do samog finiša kada su Hrvati otišli na 10:8 i sa tom prednošću ušli u posljednjih osam minuta.

Upravo to je bio najbolji period Španaca, prije svega defanzivno. Nisu dozvolili Hrvatskoj nijedan gol, a tri puta su tresli mrežu Marka Bijača i tako zapečatili sudbinu Barakuda koje su sanjale da na ovom prvenstvu mogu odbraniti zlato osvojeno prije dvije godine.

Imali su Hrvati posljednji napada na utakmici za izjednačenje, ali je odbrana Španije to osujetila.

Najefikasniji kod pobjednika su bili Alvaro Granados i Bernat Sanahuja sa po tri gola. Alberto Munariz je dodao dva pogotka, a po jednom su mrežu tresli Mark Larumbe, Rožer Tahul i Alehandro Bustos.

Kod Hrvata sa četiri gola istakao se Luka Bukić. Po dva gola upisali su Mark Zuvela i Jerko Marinić Kragić. Loren Fatović i Ante Vukićević dodali su po gol.