ROLAN GAROS

Tenis je dobio novo decenijsko rivalstvo, a Alkaraz šansu za novu grend slem titulu

Španski teniser Karlos Alkaraz prvi je finalista ovogodišnjeg Rolan Garosa. On je poslije četiri sata i 12 minuta velike borbe savladao Janika Sinera sa 3:2. Po setovima – 2:6, 6:3, 3:6, 6:4, 6:3.

U finalu ga čeka bolji iz okršaja Kasper Rud Aleksander Zverev.

Popularni Karlitos ovim trijumfom je postao najmlađi igrač u istoriji koji je uspio da uđe u finale grend slema na svakoj od tri podloge. Biće mu ovo šansa da dođe do treće grend slem titule nakon što je osvajao US Open 2022. i Vimbldon 2023. godine.

Za Španca je počelo košmarno. Siner, od ponedjeljka broj 1 na ATP listi, je napravio uvodni dupli brejk i vrlo brzo poveo sa 4:0. Ipak, Karlos uspijeva da vrati jedan brejk i smanji na 4:2. Odmah potom Janik uzvraća ribrejkom, povećava na 5:2 i rutinski u sljedećem servis gemu privodi set kraju.

Drugi set počinje identično kao prvi – brejkom Sinera. Međutim, ovoga puta Alkaraz mu nije dozvolio da dođe do duplog brejka, već je uspio da on njemu oduzme servis dva puta u nizu, poveže pet uzastopnih osvojenih gemova, i dođe do velikih 5:2. Odličnu igru u tom setu krunisao je na najbolji način i poravnao na 1:1.

Na krilima raspoloženja iz drugog seta Alkaraz pravi brejk za 2:1 odmah na startu trećeg. Ali, Siner se budi u tom momentu i ne dozvoljava Špancu da brejk i potvrdi. Pri rezultatu 2:2 u trećem setu Alkaraz je imao čak tri brejk lopte, ali je Siner nekako sačuvao svoj servis, a onda već u narednom gemu brejkovao rivala i došao do krucijalne prednosti kojom je vrati vođstvo na svoju vodenicu, 2:1.

Ispostaviće se da je to bio posljednji osvojeni set za novog broja 1 svjetskog tenisa na ovogodišnjem Rolan Garosu. Četvrti set bio je jako napet. Ni jedan ni drugi nisu dozvoljavali rivali šanse za brejk – sve do 10. gema u setu. Siner je servirao za ostanak u setu i ruka je zadrhtala. Alkaraz je spremno dočekao šansu, brejkovao Italijana i ujedno osvojio set za 2:2.

Peti i odlučujući set počeo je perfektno za Karlitosa. Odmah brejk i vođstvo od 3:0. Pokušavao je Siner da se vrati, nije odustajao, ali nije uspio da dođe ni do brejk lopte, a Karlos je priveo meč kraju.