NAKON 16 GODINA MEDALJA IDE VAN EVROPE

Varga tragičar u poslednjem meču karijere

Amerikanci su poremetili hijerarhiju svjetskog vaterpola. Nakon 16 godina neka zemlja van Evrope osvojila je medalju na velikim takmičenjima, a to su upravo momci iz SAD, koji su u Pekingu 2008. bili srebrni, a danas u borbi za bronzu na Olimpijskim igrama u Parizu, poslije peteraca, pobijedili Mađarsku rezultatom 11:8 – 8:8 (3:2, 1:1, 2:2, 2:3, 3:0).

Mađari su očajno šutirali peterce, promašili su sva tri. Pošto su na drugoj strani pogodili Hans Daube, Maks Irving i Aleks Boven sve je bilo gotovo nakon tri serije. Iako je odlični Adrijan Vajnberg (16 odbrana) obranio udarac Vince Vigvarija, a Gergo Zalanki pogodio stativu, u neku ruku je tragičar utakmice u svom poslednjem nastupu u karijeri bio Deneš Varga. Iskusni as je pogodio prečku sa penala u finišu prvog poluvremena i u prvoj seriji raspucavanja.

Izabranici Dejana Udovičića su sasvim zasluženo stigli do bronze. Vodili su Ben Halok i drugovi većim dijelom utakmice. Mađari su prvi put poveli kada su Kristijan Manherc, Varga i Vigvari vezali tri gola u 3. minutu treće četvrtine.

Ponovili su momci Žolta Varge identičnu seriju u poslednjoj četvrtini i stekli dva gola prednosti (8:6), tri minuta i 22 sekunde do kraja.

Ameri se nisu predali. Golovima Bovena i Daubea, minut i 59 sekundi prije isteka regularnog toka izborili peterce i kasnije bronzu.

Po dva gola su postigli Daube, Halok i Irving u pobjedničkom timu, odnosno Varga i Zalanki kod gostiju.

Za zlato će od 14 časova igrati Srbija i Hrvatska.